Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Мрдак: Грит из Порто Монтенегра није опасан

С обзиром на, са правом, повећано интересовање црногорске јавности настало усљед текстова и незваничних информација о томе како је из Црне Горе у Украјину извезен грит који је по категоризацији опасан (у неким наводима је било истицано да је чак и радиоактиван), државни секретар за екологију Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, проф. Данило Мрдак и директорица сектора за лабораторијску дијагностику и заштиту од зрачења у Центру за екотоксиколошка испитивања (ЦЕТИ), Данијела Шуковић данас су појаснили ситуацију и предочили чињенице у вези са темом.

Што се тиче квалитета грита, односно да ли се ради о опасном или неопасном отпаду, односно да ли је ЦЕТИ правилно урадио анализу, најбоље свједочи дио судских списа из Украјине и изјашњење судског вјештака који је тумачио резултате независне анализе грита који је из Црне Горе стигао у Украјину и чији је увоз тренутно под спором пред украјинским судом. Судски вјештак се, јасно и недвосмислено, изјаснио да овај грит не припада категорији опасног отпада већ, напротив, према ономе што је утврдила независна украјинска лабораторија, он се налази на зеленој листи. Дакле, спада у неопасан отпад, поручио је државни секретар за екологију.

Прије презентовања нових података и чињеница, државни секретар Мрдак је појаснио да је за Украјину извезен грит који се налазио у Порто Монтенегру, а који је камионима допремљен у Бијелу гдје је укрцан на брод ради извоза у Украјину и који нема никакве везе са гритом који се налазио у Бијелој. „Грит из Порто Монтенегра је у Бијелој био засебно стациониран и утоварен на брод што је потврђено и од стране надзорног органа. Претпостављамо да је до забуне дошло јер је у товарном листу стојало име луке гдје је овај грит утоварен, дакле Бијела, и да је због административног преношења и називања грита у списима из Украјине (грит Бијела) он тако и третиран“, изјавио је Мрдак.

Данијела Шуковић из ЦЕТИ-ја је саопштила је да јој је драго што су се потврдили резултати анализа које је ЦЕТИ спровео и још раније објавио.

Имајући у виду презентоване чињенице и документацију, задовољство чини то што, као држава, нисмо ни на који начин довели у заблуду украјинске власти и тиме повриједили Базелску конвенцију.

Једини интерес у цијелој овој ствари нам је да се, за кредит који смо добили од Свјетске банке, ријешимо проблема опасног отпада, грита и контаминираног земљишта и да бродоградилиште Бијела ослободимо као простор за будући развој од регионалног значаја, закључио је проф. Данило Мрдак, државни секртар за екологију. 

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?