- Влада Црне Горе
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије Муђународни дан борбе против сиромаштва
Муђународни дан борбе против сиромаштва
Сиромаштво је глобални проблем који се односи на недостатак основних потреба и ресурса потребних за достојанствен живот. Сиромаштво може имати озбиљне последице на здравље, образовање и економски развој заједница, те је важно радити на решавању овог проблема кроз различите програме подршке, политике и иницијативе које ће омогућити приступ основним потребама свим људима. Активности које се одвијају у циљу смањења сиромаштва прије свега се односе на област економије, рада, запошљавања, просвјете, пензијског система и др.
Влада Црне Горе је у потпуности посвећена изналажењу рјешења која ће допринијети да се смањи број сиромашних и социјално искључених у Црној Гори. У сарадњи са приватним сектором, невладиним организацијама и међународним партнерима, осјетно смањење сиромаштва међу грађанима Црне Горе је један од приоритета рада Владе Црне Горе. Сиромаштво је глобални друштвени проблем са којим се суочавају и најразвијеније земље, па ни држава Црна Гора није изузетак.
Из области социјалне и дјечје заштите спроводи се низ системских мјера и програма који су намијењени појединцу, односно породици са неповољним личним или породичним околностима, који укључују превенцију, помоћ у задовољавању основних животних потреба и подршку.
Активности Министарства социјалног старања, бриге о породици и демографије посебно су усмјерене на заштиту најрањивијих група. У циљу унапрјеђења квалитета живота и оснаживања за самосталан и продуктиван живот рањивих категорија Законом о социјалној и дјечјој заштити прописана су права из социјалне и дјечје заштите и то материјална давања и услуге социјалне и дјечје заштите.
У циљу смањења сиромаштва успостављена је сарадња Завода за запошљавање Црне Горе и центара за социјални рад. Споразум о процесу социјалне активације радно способних корисника материјалног обезбјеђења има за циљ унапрјеђење положаја рањивих група незапослених лица кроз понуду интегрисаних услуга из оба система.
Како би обезбиједили бољу таргетираност и усмјерили материјална давања ка категорији становништва којима је помоћ најпотребнија планирана је израда Приједлога новог Закона о социјалној и дјечјој заштити.
Како би се смањило сиромаштво на сјеверу Црне Горе, који је у највећем ризику, важно је имплементирати циљане програме подршке, инвестирати у развој инфраструктуре, стварање радних места и пружање приступа образовању и здравственој заштити. Такође је важно оснажити локалне заједнице и подржати њихове иницијативе за економски развој и побољшање квалитета живота.
Посљедниих година стопа ризика од сиромаштва и неједнакост у Црној Гори опада. Стопа ризика од сиромаштва у 2022. години износила је 20,3%, што показује проценат лица чији је еквивалентни расположиви доходак испод прага ризика од сиромаштва. Ова лица нијесу нужно сиромашна, само имају већи ризик да то буду, јер је њихов еквивалентни расположиви доходак испод прага ризика од сиромаштва. Чињеница је да у последњем периоду и у Црној Гори биљежимо раст цијена и то је и један од главних разлога због чега планирамо доношење Предлога новог Закона о социјалној и дјечјој заштити, како би управо боље таргетирали категорију становништва којој је помоћ најпотребнија.
Сва материјална давања из области социјалне и дјечје заштите знатно утичу на смањење сиромаштва у Црној Гори, с тим што је наглашавамо проблем сиромаштва вишедимензионални проблем и у рјешавању истог је неопходно укључивање свих релевантних актера, попут ресора запошљавања, образовања, здравства и осталих.
У претходном периоду Министарство је припремило Предлоге Стратегије развоја система социјалне и дјечје заштите и Стратегије деиснтитуционализације, чије усвајање очекујемо ускоро на Влади. Обје стратегије садрже активности у циљу унапређења квалитета живота наших грађана, укључујући и категорију становништва који се налазе у ризику од сиромаштва.
Ефикасан и ефективан систем социјалне и дјечије заштите, којем тежи Црна Гора, треба да обезбиједи мјере и програме који првенствено имају највећи позитивни утицај за кориснике, уз јасније дефинисање механизама и плана финансирања, као и да се обезбиједи финансијска одрживост. У крајњем, јачање система ће у наредном периоду допринијети одрживом и континуираном смањењу сиромаштва и рањивости популације кроз јачање превентивне функције и омогућавање да популација изађе из система социјалне и дјечје заштите.
Министарство социјалног старања, бриге о породици и демографије и Влада Црне Горе ће у наредном периоду посвећено радити како би се број сиромашних смањио и како би мјере које се доносе биле што ефикасније и таргетирале особе којима је помоћ потребна.