- Влада Црне Горе
Министарство јавне управе Мултиетничност и суживот као највеће вриједности ц...
Мултиетничност и суживот као највеће вриједности црногорског бића ниједног тренутка не смију бити доведене у питање
Сви у систему одговорности треба да осуде увреде упућене посланику Форце Генцију Ниманбегуу и да превентивним дјеловањем и конкретним акцијама учине да највеће вриједности црногорскога бића, као што су мултиетничност, толеранција, разумијевање и поштовање различитости, ниједног тренутка не буду доведене у питање.
То је, у име Владе Црне Горе, поручила министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић наводећи да обраћање посланика Ниманбегуа на албанском језику у Скупштини Црне Горе- дому представника и представница свих грађана и грађанки, ни на који начин не смије бити повод за вријеђање, етикетирање и ширење националне нетрпељивости.
“Недопустиво је да се нечија права и највеће вриједности на којима баштинимо Црну Гору, као што су мултиетничност и суживот, користе као оружје за обрачун и борбу са неистомишљеницима и повод за било какве шовинистичке или друге испаде. Сви смо свједоци да је ситуација још алармантнија, јер су таквим или сличним објавама таргетиране и бројне друге особе из јавног живота, али и цјелокупни народи, групе грађана”, истакла је Срзентић.
Сматра да је на свима у систему одговорности да осуде такво понашање и покушају превентивним дјеловањем из домена своје надлежности да учине да таквих случајева нема, а и да сви знају да ће уколико се ипак догоде у коријену бити санкционисани.
“Охрабрује ме брза реакција Вишег државног тужилаштва, као и руководства Електропривреде Црне Горе, који су осудили понашање свог запосленог и најавили да ће кроз унутрашње системе контроле компаније детаљно испитати овај случај”, казала је Срзентић.
Према њеним ријечима, свака акција треба да крене од нас самих и на нама је да својим примјером мијењамо друштво набоље.
“Зато очекујем да ће, поучени овим примјером, сви остали руководиоци, менаџери, директори, у јавном и приватном сектору, конкретним акцијама кроз дефинисање и усвајање етичких кодекса превентивно утицати на понашање запослених и очување, афирмацију и унапређење достојанства, како вриједности црногорског бића - толеранција, разумијевање, поштовање различитости, ниједног тренутка не би биле доведене у питање”, поручила је Срзентић.
Казала је да ће се Влада Црне Горе у својим редовима заложити за пуну афирмацију Етичког кодекса државних службеника и намјештеника.
“Министарство јавне управе, дигиталног дриства и медија ће у оквиру Медијске стратегије, која се по први пут доноси у Црној Гори, предвидјети посебан сет мјера и реформи које ће имати за циљ смањење говора мржње и других негативних појава у јавном простору, посебно оних које се индукују од стране јавних функционера и државних службеника, чија је обавеза да раде у интересу јавности и свих грађана наше земље”, рекла је Срзентић.
И друштвена мрежа на којој је спорни садржај објављен, како је појаснила, не дозвољава понашање корисника које није у складу са стандардима Фацебоок заједнице.
“Уколико већ није, идентификовању овог садржаја као увредљивог, те његовој суспензији, може допринијети сваки грађанин и грађанка”, рекла је Срзентић.
Посланику Ниманбегуу поручила је да да се нада да га тај случај неће обесхрабрити у вршењу јавне функције, већ супротно, додатно мотивисати да се још јаче бори за права народа који представља, али и свих грађана и грађанки Црне Горе.