Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

МВП и МПЉМП: Заједнички одговорити изазовима у међународној правној сарадњи и помоћи

Објављено: 17.02.2022. 11:46 Аутор: МИНИСТАРСТВО ВАЊСКИХ ПОСЛОВА ЦРНЕ ГОРЕ

Сарадња у области међународне правне помоћи у кривичним и грађанским стварима од посебне је важности, а у наредном периоду додатно ћемо јачати сарадњу ресора у циљу њеног унапређења- истакнуто је током сусрета в.д. генералне директорице Директората за конзуларне послове и дијаспору Министарства вањских послова Станице Поповић и генералног директора Директората за међународну сарадњу Министарства правде, људских и мањинских права, Сретена Јакића.

В.д. генералне директорице Директората за конзуларне послове и дијаспору у МВП констатовала је да је главни циљ ефикасно и експресно дјеловање у предметима међународне правне помоћи, те имајући у виду тренутне авио конекције са земљама Европе, као изазов истакла достављање дипломатске поште. “Кроз сарадњу са надлежним органима требало би изнаћи рјешење док се ове сметње не отклоне”, казала је Поповић.

Генерални директор Директората за међународну сарадњу МПЉМП изразио је увјерење да ће кохезивно дјеловање два ресора резултирати јасно дефинисаним оквиром интерресорног дјеловања. Како је навео Јакић, то ће омогућити да се “на ефективан и благовремен начин одговори на замолнице за пружање међународне помоћи, што укључује и прецизирање модуса за достављање облигаторних пропратних садржаја".

Јакић је појаснио да предмети из области међународне правне помоћи у кривичним стварима, због своје комплексности и специфичности захтијевају дефинисање примјенљивог модуса који ће операционализовати и поједноставити процесне активности. Говорећи о тој теми, он је додао да би требало водити рачуна о меритуму предмета, са акцентом на екстрадицији и осталим облицима међународно правне помоћи у кривичним стварима.

На састанку су такође истакнути модели унапређења међународне сарадње у грађанским стварима, посебно са прекоокеанским државама, те у том контексту стављен акценат на улогу дипломатске и конзуларне мреже ради благовоременог достављања и преузимања писмена.

Донешено је више закључака који ће у будућем раду допринијети бржем и ефикаснијем раду, досљедно поштујући позитивно-правне, како националне, тако и међународне регулативе у овој области.

Представници министарстава сагласили су се да је потребно и у будућности иницирати састанке са осталим релевантним институционалним актерима у овој области, како би се у професионалном хабитусу донијели најбољи модели дјеловања.

Конструктивном моделирању предлога за унапређење рада допринијели су представници  Министарства правде, људских и мањинских права: Снежана Мараш, Дара Томчић и Наташа Ћуковић, те Министарства вањских послова: Велимир Шљиванчанин, Милица Ојданић и Павле Војиновић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?