Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

МВП представило МИБО–Водич за јаче учешће дипломатске мреже кроз економску дипломатију

Објављено: 20.12.2021. 10:30 Аутор: Министарство вањских послова

Министарство вањских послова представило је данас пето издање документа „Монтенегро Инвестмент анд Бусинесс Оппортунитиес“ (МИБО), који ставља фокус на пословне прилике у црногорској привреди које имају потенцијала за реалан раст и чији је циљ још снажније ангажовање наше дипломатско-конзуларне мреже у промоцији економије.

Публикација је дизајнирана да читаоцу пружи чињенице и бројке које се тичу економске и правне перспективе Црне Горе. Будући да је намијењена да црногорској дипломатско-конзуларној мрежи, потенцијалним инвеститорима и заинтересованој јавности пружи све потребне информације на једном мјесту, њена додатна вриједност је управо у томе што комплексну материју представља кориснику на једноставан и разумљив начин, истовремено приповиједајући причу о аутентичности Црне Горе.

По ријечима министра вањских послова Ђорђа Радуловића,  Црна Гора, као атрактивна туристичка денистација и земља јединствене љепоте, интересантна је онима који овдје планирају пословати, али и људима широм свијета који је желе упознати. Грађани Европе, казао је, можда нису упознати са појединостима из Извјештаја  о реформском путу, али је сасвим сигурно њихова знатижеља усмјерена на нашу природу и историју, односно на то како су нас оне заједно обликовале и зашто имају тако упечатљив одраз у дјелима црногорских умјетника.

Prezentacija V izdanja MIBO

Министарству вањских послова, навео је он,  припада важна улога међу онима који имају част представити Црну Гору свијету јер, како је истакао, рад у дипломатији  подразумијева свијест о могућим билатералним и мултилатералним партнерствима и ресурсима, као и  снажну везу са нашим људима који живе и раде у иностранству, гдје су веома цијењени у својим другим домовинама.

Министар Радуловић истакао је да је настојање да се Црна Гора промовише као отворен и  конкурентан пословни амбијент, који је све више усклађен с принципима јединственог тржишта, једна је од кључних амбиција и задатака Министарства. Тежња да градимо одговорну и професионалну дипломатију, у служби свих грађана подразумијева  активирање снажније економске дипломатије, а један од важних резултата управо је МИБО- закључио је он.

Чедомир Фуштић, в.д. генералног директора Генералног директората за билатералне послове и економску и културну дипломатију истакао је да је Министарство током ове године било посвећено ажурирању модела економске дипломатије, који би укључивао компетентнију улогу овог ресора, с јасном визијом и стандардизованим поступцима доношења одлука. Тако су, како је рекао, реализоване конкретне активности у области промоције привредних потенцијала Црне Горе, као што су: конференција са Француском асоцијацијом предузетника (Моувемент дес Ентреприсес) - МЕДЕФ, посјета делегације Министарства вањских послова и трговине Мађарске, те Одбора за економске односе с иностранством - ДЕИК (Турска) и први Економски дијалог са Сједињеним Државама. Када је ријеч о МИБО-у, у будућности планирамо да објављујемо ову публикацију барем једном годишње- казао је Фуштић на презентацији.

Prezentacija V izdanja MIBO

Публикација МИБО креирана је заједно са надлежним министарствима и институцијама Црне Горе, чија је подршка допринијела да овај пројекат буде свеобухватан и вриједан. Препознавши значај презентације која предочава услове и прилике за пословање, Привредна комора Црне Горе подржала је дизајн и издавање публикације, док су њено штампање и презентација организовани уз подршку Деутсцхе Геселлсцхафт фüр Интернатионале Зусамменарбеит (ГИЗ) ГмбХ у име њемачке Владе.

Кристоф Бреуниг, замјеник шефа мисије у Амбасади Савезне Републике Њемачке, рекао је да је модерна, добро организована и учинковита економска дипломатија важан дио вањске политике, те да умногоме може допринијети  економском развоју. Он је такође навео да ће у овом настојању, ГИЗ путем своје мреже и убудуће наставити да пружа подршку министарствима вањских послова држава Западног Балкана.

Догађају су присуствовали представници резидентних дипломатских мисија, међународних организација акредитованих у Црној Гори, те црногорских институција и медија. Имајући у виду важеће епидемиолошке мјере, сви заинтересовани имали су увид у презентацију документа у онлине формату.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?