Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

На позив министарке Срзентић, један од највећих америчких стручњака за дигиталну трансформацију долази у Црну Гору

Објављено: 20.07.2021. 14:18

Микеy Дицкерсон, који сјутра, на позив министарке Тамаре Срзентић, долази у Црну Гору, један је од највећих свјетских стручњака за дигиталне сервисе. Он ће у наредним седмицама боравити у Црној Гори како би пружио подршку министарки Срзентић и њеном тиму у започетим процесима дигиталне трансформације јавне управе, као и да, имајући у виду њихово богато искуство у заједничког раду са Владама широм свијета, помогне у даљем препознању изазова на пољу е-управе, дигиталних сервиса, политика и процеса који то прате, као и будућег плана дигиталног развоја. Такође, циљ његове посјете је и да се привуку остали ИТ стручњаци и дигитални номади из свијета који својом експертизом могу помоћи у даљем дигиталном развоју наше земље.

Министарка јавне управе, дигиталног друштва и медија Тамара Срзентић наводи да је Дицкерсон покретач трансформације многих влада у свијету, те да је он неко ко је радио у владиним тимовима широм свијета на рјешавању њихових дигиталних изазова и усмјеравања дигиталног развоја.

“Микеy Дицкерсон је бивши Гооглер, дужи низ година је радио као инжењер у Гооглеу, а онда је постао звијезда Бијеле куће када га је Барак Обама 2013. године, након катастрофалног лансирања и пада хеалтхцаре.гов платформе, позвао у Бијелу кућу да ријеши изазове и поправи овај систем”, појаснила је Срзентић.

Навела је да је Дицкерсон покренуо тим инжењера, програмера и дизајнера, који је за само шест седмица поправио web страницу хеалтхцаре.гов и омогућио милионима Американаца да се пријаве за здравствено осигурање.

“Све ово је довело до тога да Барак Обама понуди Микеyу да замијени Гоогле Бијелом кућом и оснује УСДС - Канцеларију за дигиталне сервисе у оквиру Владе и на тај начин уводи праксе, принципе и експертизу из приватне индустрије и гради интерне ИТ капацитете”, рекла је Срзентић.

Појаснила је да је са Дицкерсоном радила у оквиру УСДС канцеларије, након чега је са гувернером и његовим тимом основала и водила Канцеларију за иновације и дигиталне сервисе у Калифорнији.

“Овај модел су затим почеле да спроводе бројне друге европске владе са својим тимовима, па је Микеy сад познат као неко ко улази у владе са својим тимом, борави неко вријеме и рјешава све затечене дигиталне проблеме и усмјерава их на њиховом даљем путу”, рекла је Срзентић.

Посјета Дицкерсона Црној Гори је важна да би, како сматра, уз његову помоћ успјели да препознају све изазове на пољу е-управе, дигиталних сервиса и политика и процеса које све то прате.

“Желимо да Микеy заједно са нашим тимовима, направи даљи план дигиталног развоја, али и да оснујемо Канцеларију за дигиталне сервисе у оквиру нашег Министарства како би градили интерне капацитете за даљи дигитални развој”, објаснила је Срзентић.

Циљ је, како је додала, оснажити наше људе, показати им које су то праксе из приватне индустрије које ће помоћи јавној управи да се још више развија, и да од једног оваквог стручњака науче доста.

“Микеy је први у низу бројних свјетских стручњака, које желим да доведем у Црну Гору, чијих рецимо 10 консултантских дана коша и до миллион долара, али који ће у Црној Гори у потпуности бесплатно радити са нама и на томе сам му јако захвална. Са њим ћемо покренути и друге стручњаке који ће нам се придружити и помоћи у даљем развоју”, јасна је Срзентић.

Када је ријеч о дигиталним сервисима у Црној Гори, казала је да постоји база, али да нас чека још много посла.

“Очекује нас доста промјена у политикама и нормативним оквирима који су предуслови да неке напредне сервисе уведемо у Црну Гору. За сада често наилазимо на препреке у нормативним оквирима који не остављају простор да неке свјетске праксе и сервисе брзо уведемо у Црну Гору”, рекла је Срзентић.

Нагласила је да постоји велика подршка локалне и међународне ИЦТ заједнице и приватног сектора.

“Они желе да уступе своје експерте како би радили са нама, и оно што желимо је да Црну Гору учинимо привлачном дестинацијом како бисмо све ИТ стручњаке из свијета привукли да дођу у нашу земљу, бораве овдје и дио свог времена раде са нама и нашим тимовима. Дубоко вјерујем и оптимистична сам да ће се ово брзо десити, а срећни смо да управо са Микеyем покрећемо овај процес дигиталног развоја”, поручила је Срзентић.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?