Национална стратегија првијенац – Одржан први састанак Радне групе за израду Стратегије за интеркултурализам и друштвену кохезију

Објављено: 06.06.2024. 11:46 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Директорат за интеркултурализам у Министарству људских и мањинских права сазвао је, 30. и 31. маја 2024. у Улцињу, први састанак Радне групе за израду Националне стратегије за интеркултурализам и друштвену кохезију (2025-2028).

Радну групу за израду стратегије првијенца, којом предсједава др Људмила Мила Поповић, в.д. Генералне директорице наведног директората, сачињава више од 30 представника министарстава, других државних институција и установа, као и невладиних организација и посматрача из интернационалних организација.

Циљ првог састанка Радне групе био је информисање чланова о основним принципима и моделима интеркултурализма, о циљевима и мисији Директората за интеркултурализам, и о процесу израде овог стратешког документа. Нова стратегија, за коју се сматра да може бити системског распона и постати холистичка водиља развоја Црне Горе, фокусирана је, примарно, на оснаживање интеграционих процеса друштва за бољу заједничку будуц́ност.

У свом уводном предавању, Поповић је указала да се црногорско друштво суочава са вишеструким кризама управо због слабљења међуљудских односа, губитка повјерења у заједнице и институције, раста предрасуда, продубљивања поларизације, што онемогуц́ава креирање заједничких смјерница развоја Црне Горе.

Социјална кохезија и унутрашња интеграција су од виталног значаја за напредак државе у кључном тренутку за европске интеграције и стицање међународног повјерења за позитивни и прогресивни правац црногорског друштва и државе. За општу људску безбједност, истински одрживи развој и мирнодопски напредак, не постоји алтернатива осим јединства у разноликости и солидарности у инклузивном друштву.

Решење је у стварању новог друштвеног уговора, који ц́е одређивати вриједност и цијену свему, а који се заснива на универзалним људским правима и одговорностима и на универзалним хуманистичким вредностима, који су темељи интеркултурализма. Будуц́ност земље је у људској хармонији и усклађивању цјелокупног друштва са уставном визијом за грађанску, инклузивну, еколошку, земљу социјалне правде и солидарности.

Strategija Interkulturalizam

У циљу оснаживања регионалне солидарности и сарадње, у Радну групу позвани су и представници Владе Републике Сјеверне Македоније, Роберт Алагјозовски, некадашњи Министар културе и сада Национални координатор за интеркултурализам у С. Македонији, и др Мирвет Рамадани, портпарол у кабинету Премијера Владе С. Македоније. Као иницијатори и сачинитељи стратегије за једно друштво и социјалну кохезију своје земље, Алагјозовски и Рамадани су, у својим излагањима, подијелили искуства са социо-културним изазовима у С. Македонији и указали, конкретним примјерима и резултатима, на предност промовисања интеркултурализма.

Дводневни рад, којим је модерирао Горан Ђуровић, истакнути стручњак за израду стратешких докумената, употпунила су и предавања значајних познавалаца и практичара из овог домена, Салка Лубодера, новинара, публицисте и доскорашњег директора Центра за оцување и развој културе мањина (ЦЕКУМ), и др Иштвана Лакатоша, некадашњег Амбасадора за људска права при Сталној мисији Мађарске у УН у Женеви и експерта савјетника за људска права у Министарству људских и мањинских права.

У закључку, предсједавајућа Поповић је истакла: „Наш циљ је да Црна Гора буде пласирана и препозната као земља интеркултуре и, у том духу, желимо да успоставимо сарадњу са земљама региона и шире. Нарочито смо фокусирани на интеркултурализам за јачање мултилатерализма у балканском и европском контексту”.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?