- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Награђени најбољи студенти Биотехничког факултета
Награђени најбољи студенти Биотехничког факултета
У оквиру обиљежавања Дана Биотехничког факултета, 10. априла, министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Владимир Јоковић уручио је награде најбољим студентима основних и мастер студија Биотехничког факултета.
Награде су заврједили студенти основних студија који су положили свих 60 ецтс кредита и остварили просјечну оцјену и индекс успјеха 8,5 или више, а за студенте мастер студија за просјечну оцјену и индекс успјеха 9,0 и више. За сваког награђеног студента Министарство је у сарадњи са факултетом опредијелило новчану награду у износу од 300 еура по студенту.
Министар Владимир Јоковић честитао је студентима на постигнутим резултатима, наглашавајући да су они понос и успјех за цјелокупну пољопривреду у Црној Гори. Посебно је истакао важност сарадње између академске заједнице и Владе како би се младима обезбиједили најбољи услови за стицање потребних знања, вјештина и ресурса за успјешно обављање послова у пољопривреди. Осим што се тиме осигурава континуитет индустрије, стварају се и нове прилике за економски раст и развој земље.
“Кроз заједнички рад и дијалог, можемо идентификовати најбоље праксе, развити иновативна рјешења и унаприједити наше пољопривредне процесе. Министарство пољопривреде препознаје важност ваше улоге у образовању будућих стручњака као покретачке енергије савременог друштва. Зато смо спремни пружити подршку факултету у сваком погледу. Уз вашу стручност и нашу подршку, вјерујем да можемо постићи изванредне резултате. Желимо створити окружење у којем се иновација награђује, а таленат цијени. Ваши успјеси су успјеси цијеле заједнице и вјерујем да заједно можемо градити бољу будућност за нашу пољопривреду, а самим тим и цјелокупно друштво” указао је министар Јоковић.
Деканица Биотехничког факултета, госпођа Божидарка Марковић, нагласила је да је 10. април важан датум у развоју црногорске науке и институционално организованог научноистраживачког рада у пољопривреди.
Тог дана 1937. године, основана је Државна огледна станица за јужне културе у Тополици код Бара, прва научна установа у Црној Гори, која је касније постала претеча данашњег Биотехничког Факултета. Ове године, у оквиру прославе 50 година постојања Универзитета Црне Горе, под слоганом "ФутурУМ", обиљежава се Дан факултета истичући промоцију знања и научне изврсности кроз наглашавање успјеха студената и њихових радова.
Деканица Марковић је представила бројне пројекте Биотехничког факутлета и указала на резултате и значај успјешне сарадње ресорног минситарства и факултета, са посебним освртом на недавно расписивање тендера за изградњу Националне референтне лабораторије за заштиту биља, уз увјерење да ће лабараторија бити успостављена и стављена у функцију за мање од двије године.
''Желим да истакнем да ове године по први пут у последњих 15 или више година имамо ситуацију да нам је већи обим финансирања научно-истраживачких активности из националног буџета него од међународних фондова. То нам указује на значајне и добре помаке у развојним политикама државе и ресорног министарства у погледу науке” истакла је деканица Марковић.
Марица Меловић, генерална директорица Директората за научно-истраживачку дјелатност у Министарству просвјете, науке и иновација, говорећи о успјесима и постигнућима Биотехничког фаултета, нагласила је да овај догађај није само прилика да се истакну достигнућа професора и студената већ да се покаже и снага заједништва унутар академске и научне заједнице.
Студенткиња Амина Даутовић присутнима је пожељела добродошлицу у име награђених студената Биотехничког факултета.
“Наиме, сваки посао има неке своје привилегије, па је и за нас, будуће инжењере пољопривреде, привилегија производити храну, радити са живим организмима. У то име, захваљујем се Министарству пољопривреде, шумарства и водопривреде, и Биотехничком факултету на континуираној подршци нашем образовању. Заиста, ова церемонија додјеле награда за нас је и доказ пожртвованости и додатна мотивација на путу стицања образовања из области пољопривредних наука. Увјеравам Вас да ћемо знања и искуства стечена на овом факултету искористити да помогнемо црногорској пољопривреди. Потрудићемо се да у својој каријери пољопривредну производњу подигнемо на један виши ниво, валоризујемо обилате пољопривредне потенцијале које Црна Гора има и будемо генерација транзиције. Када кажем генерација транзиције, мислим на то да традиционалну, домаћинску производњу, која је заступљена код нас, усмјеримо ка иновативним техникама и технологијама, које су будућност развоја пољопривреде.На тај начин помоћи ћемо и развој цјелокупне државе” нагласила је Даутовић.
Након додјеле награда представници академске и научне заједнице, представници институција и студената имали су прилику да се ближе упознају са научноистраживачким активностима Биотехничког факултета у току претходне године, уз презентације радова и активности студената.