- Влада Црне Горе
Министарство енергетике Најава: 21. Министарски састанак Енергетске заједн...
Најава: 21. Министарски састанак Енергетске заједнице у Бечу
Министар енергетике и рударства у Влади Црне Горе проф. др Саша Мујовић учествоваће у раду 21. Министарског састанка Енергетске заједнице који се одржава 14. децембра у Бечу, Аустрија. Састанком ће предсједавати потпредсједница Владе Албаније и министарка задужена за ресор енергетике и инфраструктуре Белинда Балуку и замјеник генералног директора Европске Комисије за енергетику (DG ENER) Mechthild Wörsdörfer.
Министарски савјет ће у складу са агендом рада разматрати:
- Нову правну тековину ЕУ за 2023 у области енергетике (Acquis);
- Буџет Енергетске заједнице за 2024/2025. годину;
- Имплементацију Споразума (Treaty);
- Развој и динамику „мапе пута“ процеса декарбонизације;
- Предавање предсједништва за наредну годину;
Након министарског састанка планиран је билатерални сусрет министра Мујовића и директора енергетске заједнице Artura Lorkowskog.
О Енергетској заједници
Енергетска заједница је међународна организација која окупља Европску Унија и њене сусједе са циљем стварања интегрисаног паневропског енергетског тржишта. Темељи ове организације успостављени су доношењем Споразума о оснивању Енергетске заједнице (Treaty) потписаним у октобру 2005. у Атини, Грчка, а који је на снази од јула 2006. године.
Кључни циљ Енергетске заједнице је проширење правила и принципа ЕУ унутрашњег енергетског тржишта на земље Југоисточне Европе, региона Црног мора и шире, а на основу правно обавезујућег оквира.
Енергетска заједница има девет страна потписница Споразума - Албанију, Црну Гору, Босну и Херцеговину,Косово, Сјеверну Македонију, Грузију, Молдавију, , Србију и Украјину.
У складу са Споразумом о енергетској заједници, Европска комисија је у континуитету потпредсједавајућа савјетима министара Енергетске заједнице, а свака од држава чланица Европске уније може добити статус учесника, Јерменија, Норвешка и Турска учествују као посматрачи.
Министарски савјет Енергетске заједнице служи као највише тијело за доношење одлука, које на годишњем нивоу утврђује кључне приоритете рада и прати имплементацију Споразума (Treaty).