- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Најављен јавни позив за прерађивачки сектор кроз I...
Најављен јавни позив за прерађивачки сектор кроз IPARD III програм: 7,2 милиона еура доступно за прерађивачки сектор у оквиру новог IPARD позива
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде, у сарадњи са ЕУ Директоратом за пољопривреду и рурални развој и Делегацијом Европске уније у Црној Гори, организовало је данас у компанији “Агромонт” д.о.о. у Мартинићима, конференцију поводом најаве првог Јавног позива у оквиру IPARD III програма за подршку пољопривреди и руралном развоју. Овај јавни позив за Мјеру 3 намијењен је инвестицијама у физички капитал за прераду и маркетинг пољопривредних и производа рибарства.
Министар Владимир Јоковић је истакао да подршка у прерађивачке капацитете, захваљујући овим инвестицијама, повећава додатну вриједност и конкурентност црногорских произвођача; увођењем нових производа, унапређивањем технологије и задовољавањем неопходних стандарда, као и спровођењем квалитативних хигијенских контрола дуж свих линија прераде.
Корисници ове Мјере су предузетници или привредна друштва укључујући и кооперативе, док за колективне инвестиције поред кооператива, корисници могу бити и произвођачке организације. Јавни позив за ову мјеру трајаће 60 дана и биће објављен 27. јуна 2024. године. Обезбијеђена је подршка у износу од 7,2 милиона еура за инвестиције које се односе на изградњу и/или реконструкцију и опремање објеката; набавку опреме, специјализованих возила, машина и уређаја, нагласио је министар Јоковић.
IPARD III програм ће трајати седам година, а укупан буџет подршке кроз неколико мјера може достићи 128 милиона еура, од чега 63 милиона еура бесповратно обезбјеђује Европска унија.
Кроз Јавни позив за Мјеру 3, подржавају се инвестиције чија је укупна вриједност од 30.000 еура до 2 милиона еура. Корисници ове мјере могу аплицирати из сектора прераде млијека; прераде меса и јаја; прераде воћа, поврћа и ратарских култура; производње вина; прераде маслина и прераде рибе и производа аквакултуре, додао је министар Јоковић.
"Исход претходних позива за Мјеру 3 био је веома охрабрујуц́и, јер смо брзо видјели позитивне резултате. Све у свему, очигледно је да се све више пољопривредних произвођача и власника предузец́а пријављује за наш IPARD програм, а апликације су такође све бољег квалитета. Све ово је добра вијест јер значи да је процес уговарања сада бржи. Протеклих година помогли смо да се финансирају стотине инвестиција широм земље: од опреме и трактора, за мања пољопривредна газдинства, до изградње вец́их предузец́а, као што је ово које данас посјец́ујемо", саопштио је Франк Болен, представник Директората за пољопривреду и рурални развој Европске комисије (DG AGRI).
Фирма АгроМонт послује више од тридесет година, а више од пет година је члан Европске уније. У фирми су примјењени сви стандарди квалитета који се имплементирају у фирмама из ЕУ. Агромонт успјешно послује са десетинама фирми из ЕУ.
Представник фирме Агромонт доо, Лука Јокић, истакао је: "Наша фирма је редовни корисник Ипард фондова и управо ми можемо из личног искуства потврдити да нам је овај вид подршке много помогао да уведемо пословне процесе и политике који су недостајали фирми. Ми смо као држава у транзиционом периоду и сва исксутва и примјери добре праксе су нам веома важни. Ипард фондови су нашу инвестициону политику учинили реалном и наше пословне „снове“ учинили стварним."
Министар Јоковић је позвао све заинтересоване да узму учешће у информативној кампањи која слиједи. Током промоције организоваће се радиониоце за заинтересоване стране у Привредној комори Црне Горе Бијелом Пољу и Цетињу. Циљ ових радионица је да се потенцијалним корисницима на терену, у директној комуникацији, детаљније појасне могућности подршке, услови и критеријуми за аплицирање.
Састанак министра Јоковића са представницима Европске комисије
Конференцији којом је најављен први позив за Мјеру 3 IPARD III програм претходио је одвојен сусрет министра Владимира Јоковића и Франка Болена, шефа претприступне јединице за сусједство, проширење и претприступну помоћ у DG AGRI. Тема састанка била је наставак и унапређење сарадње са институцијама ЕУ у области пољопривреде и руралног развоја.
"Радује ме што ће трећи позив у оквиру новог програма бити врло брзо отворен и охрабрујем вас да завршите текуће уговоре у оквиру тренутног програма, како би се у потпуности искористила расположива средства", казао је Болен.
Министар Јоковић се захвалио представницима Европске уније и истакао значај досадашње добре сарадње која ће се наставити у континуитету у циљу оснаживања партнерског односа Црне Горе и Европске уније и даљем напретку у преговарачком процесу. Нагласио је значај подршке коју Црна Гора добија од стране ЕУ у вези са три поглавља која су у надлежности Министарства (пољопривреда, рурални развој, безбједност хране, ветеринарске и фитосанитарне услуге, рибарство и аквакултура), поготово кроз имплементацију претприступних средстава из IPARD програма.