- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде - ИПАРД програм "Наше воће" - наша прича о успјеху
"Наше воће" - наша прича о успјеху
Прича нашег успјешног ИПАРД корисника почиње 2017. године, када је компанија "Велетеx" из Подгорице, куповином имовине Земљорадничке задруге "Жупа" у стечају, постала власник пољопривредног имања од 44 хектара на локацији никшићке Жупе. За потребе развоја пројекта подизања модерног воћњака, "Велетеx" је формирао кћерку фирму - "Наше воће" доо, Никшић која је постала власник и управник имања.
„Прву таблу воћњака од 4 ха подигли смо у априлу 2018. године. Засадили смо 13.000 садница сорте златни делишес и грени смит као опрашивач, а 2019, 2020 и 2021. године подигли смо додатних 24 ха са око 85.000 садница у сортама гала, црвени делишес, фуји и грени смит“, казао је Милан Голубовић, извршни директор компаније „Наше воће“. Кориштена је модерна, италијанска технологија густе садње са противградном заштитом и савременим системом за наводњавање и фертиригацијом.
Иако су почели са примарном производњом јабуке, која је достигла завидан ниво, своје производне капацитете константно шире. Поред производње сока, планирају и производњу џемова, мармеладе и пекарских надјева. Како би своју инвестицију учинили модернијом, достигли потребне стандарде, али и увећали и унаприједили своју производњу користили су средства подршке Европске уније кроз ИПАРД ИИ програм.
„До сада смо аплицирали на шест ИПАРД јавних позива. Три у оквиру Мјере 1 за примарну производњу, и 3 у оквиру Мјере 3 за прераду. Кроз инвестиције које смо реализовали, проширили смо површину под засадима, набавили опрему за пољопривредну производњу и изградили и опремили објекат за прераду и чување воћа“, рекао је Голубовић. Кроз четири јавна позива укупна вриједност реализованих инвестиција је била око 3,9 милиона еура, док је ЕУ подршка износила око 1,85 миилиона еура.
Препознајући ИПАРД као вјерног партнера у даљем развоју и унапређењу своје производње апликацију за подршку поднијели су и за Пети ИПАРД јавни позив за Мјеру 3, намјењену преради који је закључен 6. марта 2023. године.
ИПАРД јавни позиви се увијек појаве у правом тренутку за нас. Кроз овај јавни позив аплицирали смо за набавку 2 доставна возила, боксове за чување јабука за прераду и набавку додатних машина за прераду. Укупна вриједност инвестиције је око 200.000€, нагласио је Голубовић.
Позвао је све заинтересоване да прате објаву ИПАРД јавних позива и искористе доступну подршку. „Користите ИПАРД програм као главни алат за остваривање ваших визија у отпочињању али и унапређењу агробизниса, обзиром да су у питању издашни износи подршке коју можете остварити, и која је наравно бесповратна“, закључио је Голубовић.