- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Наставак директног субвенционисања зарада запослен...
Наставак директног субвенционисања зарада запослених у ИИ кварталу 2021. године
Влада Црне Горе опрједјељује се за наставак реализације Програма субвенционисања зарада за ИИ квартал 2021. године, са циљем очувања радних мјеста и привредног потенцијала, као базе за опоравак привреде у наредном периоду
Програм за мјесеце април, мај и јун реализује се по новом моделу, који третира привредне субјекте појединачно, па тако Програм садржи мјеру субвенција за зараде запослених у угроженим привредним субјектима, који су дефинисани сходно анализи пада прихода у 2020. години у односу на 2019. годину за привредне субјекте и предузетнике који дјелатност обављају по стварном дохотку, односно паду промета за паушално опорезивање за 2020. и 2021. годину за предузетнике паушалце. Предмет анализе су привредни субјекти који финансијске исказе предају у законском року.
Категоризација интензитета подршке у складу са наведеном анализом је сљедећа:
- пад прихода/ промета у интервалу 50%-69.99% - 50% минималне бруто зараде
- пад прихода/ промета у интервалу 70%-89.99% - 75% минималне бруто зараде
- пад прихода/ промета у интервалу 90%-100% - 100 % минималне бруто зараде
Субвенције се настављају и за предузетнике и привредна друштва чији запослени су наредбама Министарства здравља, у циљу сузбијања епидемије стављени у карантин или изолацију, као и за запослене који су користили право на плаћено одсуство са рада по основу чувања дјетета млађег од 11 година, односно дјетета са сметњама у развоју млађег од 18 година.
Интензитет подршке за запослене у карантину/ изолацији је 50% минималне бруто зараде, док се интензитет подршке за запослене на плаћеном одсуству са рада одређује у складу са дужином прекида образовно-васпитног рада у јавним и приватним образовно-васпитним установама и примјене онлине система учења (на недјељном нивоу).
Истовремено, Програм дефинише додатну подршку у смислу могућавања субвенција привредним субјектима за запослене који су у претходном периоду остварили право по основу мјере ново запошљавање (за новозапослена лица која су евидентирана закључно са 31.12.2020. године), под условима који су дефинисани у оквиру Програма.
Предметним Програмом пружиће се подршка за око 6.000 привредних друштава и предузетника који запошљавају око 20.000 запослених.
Привредна друштва и предузетници подносе захтјеве за субвенцију, у периоду 1-20. у мјесецу, за претходни мјесец.
Напомињено да ће подношење пријава за субвенције зарада за април 2021.године, за предузетнике који финансијске исказе предају у законски предвиђеном року до 30.04.2021. године, због техничких разлога, бити омогућена у посебно дефинисаном року, о којем ћемо благовремено информисати потенцијалне кориснике релевантним саопштењем.
Захтјеви за субвенцију подносе се, као и у претходном периоду, електронским путем и употребом дигиталног сертификата (уз обавезу претходног подношења ИОППД) посредством електронског сервиса „Програм за додјелу субвенција“ који је реализован на порталу Управе прихода Црне Горе (хттпс://епријава.таx.гов.ме/ТаxисПортал). Предузетници који не посједују дигитални сертификат за рад са е-сервисима Управи прихода Црне Горе, захтјев подносе уношењем тражених података на истом порталу користећи Програм за додјелу Субвенције – предузетници без цертификата уз претходно поднешени ГППФЛ/ЗПО образац (хттпс://www.субвенције.ме).
Уједно информишемо предузетнике и привредна друштва да е-маил адреса приговори@мек.гов.ме неће бити у функцији, а сва неопходна комуникација и подршка пружаће се путем е-маил адресе субвенције@мек.гов.ме