Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Наставити са реформама и усклађивањем законодавства

Објављено: 16.10.2023. 06:21 Аутор: Министарство рада и социјалног старања

У Бриселу је, у хибридном формату, одржан 13. састанак Пододбора за иновације, људске ресурсе, информатичко друштво и социјалну политику у оквиру којег је дискутовано о постигнутим резултатима на нивоу преговарачких поглавља 2 – Слобода кретања радника, 10 – Информатичко друштво и медији, 19 – Социјална политика и запошљавање, 25 – Наука и истраживање и  26 – Образовање и култура.

У име Европске комисије, коопредсједавајућа, замјеница шефа Јединице за Црну Гору и Србију у Генералном директорату ЕК за сусједску политику и политику проширења Синди ван ден Богерт указала је да је за Црну Гору отворена прилика у актуелном геополитичком контексту, гдје је проширење ЕУ поново високо на дневном реду. Она је позвала да се још више пажње посвети испуњавању завршних мјерила и навела да Комисија очекује од Црне Горе да поспјеши и убрза функционисање образовног система, дигитализацију у области социјалне политике, побољшавање услова за родну равноправност.

Истакла је да је предсједница Европске комисије, Урсула Ван дер Леyен најавила Нови план раста за Западни Балкан који ће укључивати четири нова оквира за области  јединственог тржишта, регионалне економске интеграције, убрзање темељних  реформи и повећање предприступних фондова. У дијелу тренутних политичких околности, истакнута је чињеница да још није фомирана Влада и успостављена Скупштина, те да би требало што прије заокружити тај процес како би се Црна Гора могла јасније посветити приоритетима и усмјерити се ка затварању преосталих преговарачких поглавља.

Шеф Мисије Црне Горе при ЕУ, амбасадор Петар Марковић, указао је да смо као и Европљани, у протеклој години показали отпорност и јединство, у односу на изазовне околности са којима смо се суочили (рат у Украјини, пријем десетина хиљада украјинских избеглица, напад на Владину информациону инфраструктуру и помоћ ЕУ у том сегменту).

“Промијењене геополитичке околности учиниле су приближавање Западног Балкана ЕУ још хитнијим. Потребно је а добро чујемо поруке које стижу од ЕУ званичника о правом моменту за убрзање наших напора за интеграцију у ЕУ”, казао је Марковић и истакао да је испуњење завршних мјерила приоритет за Владу када су у питању отворена поглавља у оквиру овог Пододбора, али Црна Гора остаје једнако посвећена да имлементира одговарајуће образовне и истраживачке политике, када је то случај са привремено затвореним поглављима, односно 25 и 26.

Копредсједавајућа у име Црне Горе, државна секретарка у Министарству рада и социјалног старања и шефица преговарачких радних група за поглавља 2 и 19, Едина Дешић захвалила се на свеобухватној подршци ЕК у преговарачком процесу, потцртавајући да је Црна Гора, без обзира на све тренутне политичке околности, посвећена ЕУ агенди. Додала је такође да је Црна Гора свјесна трансформативне моћи политика у предметним поглављима, те да вјерује да ћемо досљедно наставити рад на испуњавању обавеза из ЕУ агенде.

Током састанка похваљене су активности које се спроводе у правцу унапређења функционисања Завода за запошљавање Црне Горе, у дијелу законодавства и стратешког оквира који се односи на област младих, спорта, културе и странаца у Црној Гори, спровођењу Стратегије паметне специјализације и успостављању снажног система управљања овим процесом. ЕК охрабрује и подстиче Црну Гору да настави, између осталог, с усклађивањем и унапређењем Закона о раду, нарочито Закона о заштити једнакости и забрани дискриминације, затим Закона о високом образовању, Закона о научноистраживачкој дјелатности, Закона о електронским комуникацијама, као и медијских закона у контексту правне тековине ЕУ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?