Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Наталија Вујошевић биће кураторка Павиљона Црне Горе на 59. Бијеналу умјетности у Венецији

Министарство просвјете, науке, културе и спорта и Центар савремене умјетности Црне Горе донијели су одлуку да Наталија Вујошевић буде кураторка Павиљона Црне Горе на 59. Бијеналу умјетности у Венецији.

Вујошевић је визуелна умјетница и кураторка. Завршила је студије сликарства на Факултету ликовних умјетности на Цетињу, а магистарске студије из савремених визуелних умјетности на Институту АВА у Љубљани. Оснивачица је и директорица невладиног удружења Институт за савремену умјетност. Годинама ради са групом интернационално активних умјетница и теоретичарки на унапређењу доступности умјетничког образовања и побољшању услова за развој савремених умјетничких пракси у Црној Гори, као и на њиховој повезаности са интернационалном сценом.

Била је ангажована на пројектима Бритисх Цоунцил- а (Перцепције, 2018 и Екологије будућности 2020 године), Гоетхе института Београд (Миссинг Сториес, Форцед Лабоур ундер Нази Оццупатион. Ан Артистиц Аппроацх) 2020 - 2022, Фондација 17 Приштина, Скенирање региона 2021 - 2022.

Координаторка је за Црну Гору међународног пројекта Тхеy Ливе / животи студената откривени кроз партиципативне умјетничке праксе, који се финансира из средстава Креативне Европе а изводи се са партнерима из Дома културе Студентски град Београд, Нови Сад Европска Престоница Културе 2022, Универзитета Ријека, Универзитета Раy Јуан Царлос из Мадрида и УДК Берлин.

У оквиру организације Институт за савремену умјетност основала је награду за савремене визуелне умјетнике Милчик, која је дио интернационалне мреже награда Yоунг Висуал Артист Аwард, а организује се у сарадњи са Труст Фор Мутуал Ундерстандинг и Ресиденцy Унлимитед из Њујорка.

Од 2017. године ради као кустоскиња за едукацију у Народном музеју Црне Горе, гдје је 2018. године покренула Школу умјетничке критике за ученике средњх школа  Гледај, мисли, пиши, која је дио редовног програма музеја.

Курирала је бројне пројекте, међу којима су: 41. Црногорски ликовни салон 13. новембар, 2019. године на позив Друштва историчара умјетности Црне Горе; Будућност у рушевинама / Екологије будућности, мај 2021по јавном позиву за кураторски концепт Бритисх Цоунцил-а Wестерн Балкан; Миссинг Сториес / Форцед Лабоур ундер Нази Оццупатион. Ан Артистиц Аппроацх 2019 - 2022, на позив Гоетхе Институт-а Београд; Унпрофессионал- интернационална изложба о фатаморгани транзиције, галерија Арт Подгорица, 2018; Другарице / женски покрет у Црној Гори од 1943 до 1953. године /2017-18. године у Црногорској умјетничкој галерији Миодраг Дадо Ђурић. У припреми су и сљедећи пројекти: Архив Цетињских Бијенала , у сарадњи са Фондацијом Петровић Његош,  Маке Ме Цоффее, Маке Ме а Сандwицх … у Галлерy 17 и 40 година љубави Власте Делимар у галерији Центар.

 Умјетнички рад Наталије Вујошевић представљен је интернационално. Њени радови у више наврата бирани су за званична представљања на Бијеналу у Венецији, и то: 2005. године у павиљону Србије и  Црне Горе (изложба Ерос малог приступа (уз радове Јелене Томашевић и Игора Ракчевића), кустосткиња Светлана Рацановић) и  2011. године у павиљону Црне Горе на изложби Обод и бистре воде (уз пројекат Марине Абрамовић и радове Илије Шошкића, кустоси Светлана Рацановић и Петар Ћуковић). Године 2015. њен рад био је дио изложбе Силвер Лининг, првог званичног представљања Лихенштајна на Бијеналу у Венецији.

Међу стручним резиденцијама на којима је Вујошевић боравила издавајају се сељедеће: УДК Берлин, партиципативне умјетничке праксе, октобар 2021; 25 Генерална конференција ИЦОМ, Кyото, Јапан 2019; МОМЕНТУМ интернационална кустоска делегација/ Единбургх Арт Фестивал 2019; Тобачна арт центер Љубљана / 2019; ЦЕЦ АртЛинк феллоw Њуорк, 2014; Виситинг артист / Университy оф Цолорадо, Боулдер, 2014; Нида Арт Цолонy, Литванија / 2016-17 – 19.

Као куратор Павиљона Црне Горе на 59. Венецијанском бијеналу умјетности Наталија Вујошевић ће радити на припреми и презентацији националне поставке у складу са организационим и умјетничким критеријумима ове свјетске манифестације савремене умјетности, која се одржава од 23. априла до 27. новембра 2022. године.

Црногорска презентација биће организована у Палаззо Малипиеро у Венецији, а умјетници ће бити изабрани путем јавног позива.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?