Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Научни скуп поводом 150 година Жабљака и 30 година еколошке државе Црне Горе

Научни скуп, уприличен поводом 150 година Жабљака као урбаног насеља и 30 година доношења декларације о проглашењу Црне Горе еколошком државом, јуче је почео на Жабљаку, уз учешће бројних стручњака из различитих области.

Теме са скупа базиране су на културолошким, антропогеографским, еколошким, туризмолошким и социолошким проблемима и перспективама.

Научни скуп се одвија по сесијама, а поздравне ријечи упутили су ректор Универзитета Црне Горе проф. др Владимир Божовић, деканка Филозофског факултета проф. др Татјана Нововић и државна секретарка за туризам мр Ивана Ђуровић.

Проф. др Владимир Божовић, отварајући скуп послужио се Спинозином синтагмом "Бог или природа" и његовим ставом да су те двије категорије исто биће.

"Ослањајући се на Спинозу али и мимо њега, питања екологије и очувања животне средине су суштински етичка питања. Проблеми који су настали бесомучним уништавањем природе имају духовни, односно морални коријен. Бог нам је у Црној Гори, номинално еколошкој држави, дао себе на најчистији начин кроз чудесно лијепу земљу коју бесомучно уништавамо темпом и интензитетом изнад свјетског просјека", рекао је Божовић.

Дурмиторци, каже он, природу Дурмитора гледају као благодет који није само њихов већ општечовјечански. "Притом савршено разумију наведене ставове што је у њиховом духовном коду и културолошком насљеђу. Позната ми је посвећеност људи овог краја у заштити природе од различитих насртаја, све снажнијих и вулгарнијих. Стога, потребна им је помоћ, научна, стручна, колегијална и људска, што је управо овај скуп", рекао је Божовић.

Дуго смо, каже Божовић, као цивилизација били трагично заробљени антропоцентричном сликом свијета у којој је патила природа, али и живот, на сад већ рањеној и измученој планети. Потребно је, тврди он, да вратимо првенствено етичке, како би успоставили еколошке стандарде."

Данас се у некој површности поставља дилема економија или екологија. Мислим да напретком технологије, али и нарастајуће свијести о заштити природе, ово раздвајајуће може да се преобрази у топло и спајајуће. Морамо успоставити приступ да за разлику од некадашњег, у ком је екологија предлагала, а економија одлучивала, сад економија предлаже, а екологија одлучује. Само тако долазимо до пуноће смисла концепта који популарно називамо одрживи развој. Зато су велике шансе да се вратимо неким прегаженим етичко-еколошким вриједностима, што је изузетна прилика за Жабљак, који слави 150 година свог настанка, град у коме је Црна Гора прије 30 година проглашена Еколошком државом", казао је проф. др Владимир Божовић.


Организатори овог научног скупа су Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма, Универзитет Црне Горе, Општина Жабљак, ЛУТРЕX и Туристичка организација Жабљак.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?