Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Наука у служби иновација – прва панел дискусија овогодишњег Фестивала

Објављено: 28.09.2023. 07:37 Аутор: Министарство науке и технолошког развоја

У контексту убрзаног технолошког развоја и глобалне конкуренције, питање како наука може ефикасно служити иновацијама изазива све већи интерес широм свијета.

Панелом "Наука у служби иновација", првом панел дискусијом на овогодишњем Фестивалу, имали смо за циљ да истражимо различите аспекте везе између науке и иновација који ће послужити као платформа за даљу дискусију и сарадњу између различитих циљних група како би се унаприједила улога науке у подршци иновација и допринијела укупном друштвено-економском развоју Црне Горе.

Догађај је одржао на Економском факултету УЦГ и окупио је стручњаке из различитих области, академску заједницу, представнике Владе и привреде како би се размотрило на који начин наука може бити кључна покретачка снага за унапређење технолошког развоја, конкурентности и укупног друштвеног напретка.

Уводна излагања на панелу дале су министарка науке и технолошког развоја Биљана Шћепановић и продеканка за наставу на Економском факултету УЦГ Тамара Бацковић.

Нарочита пажња била је посвећена идентификацији кључних изазова, прилика и потреба за унапређење интеракције између доносилаца одлука, привреде и научне заједнице у Црној Гори.

Како би наука и иновације оствариле потпуну комплементарност и ишле "руку под руку" у сврху свеукуоног друштвеног и економског развоја Црне Горе, панелисти и присутни су се сагласили да је неопходно инсистирати на даљем јачању синергије свих актера у систему науке и иновација и тиме креирати подстицајно окружење за сарадњу науке и привреде. Такође, констатовано је да је потребно измијенити модел финансирања науке и унаприједити и употпунити модел финансирања иновација, те ускладити временски распоред инструмената подршке и различите фазе развоја научноистраживачких и иновативних идеја, уз обезбједјивање континуитета раста финансирања овог сектора из националног буџета. Од велике важности је и инститиционализовање механизама сарадње науке и привреде и омогућавање јединствене тачке понуде и потражње у оба сектора, уз потенцирање значаја концепта Отворене науке и Отвореног приступа. Учесници панела су истакли да су хитно неопходне измјене законског оквира за интелектуалну својину и правно дефинисање односа науке у привреде у овом дијелу, уз фокус на системско уређење технолошког трансфера, те да би наука доживјела свој пуни потенцијал и имала шансу да допринесе тржишту, потребно је измијенити и политику универзитета у дијелу третирања интелектуалне својине и подстицања развоја стартапова и спиноффова који настају у академској заједници као резултат научноистраживачког рада и иновационе дјелатности.

Панелисти на догађају су били:  мр Маријета Барјактаревић-Ланзарди, директорица директората за иновације у МНТР; Саша Ивановић, менаџер програма у Фонду за иновације Црне Горе; Алессиа Поззи, међународни консултант за област науке и иновација; тим лидер на пројекту „Тецхницал Ассистанце фор Суппортинг тхе Имплементатион оф С3“; проф. др Божо Крстајић, Електротехнички факултет УЦГ и Милош Милошевић, ЦЕО, Флека, док  је истим модерирала доц. др Милена Липовина-Божовић са Економског факултета УЦГ.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?