- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Неопходно синергетско дјеловање за реализацију зим...
Неопходно синергетско дјеловање за реализацију зимске туристичке сезоне
Црна Гора се треба позиционирати као пожељна и безбједна дестинација, сходно актуелним трендовима, а у сусрет предстојећој зимској туристичкој сезони - закључено је на данашњој В сједници Координационог тијела за припрему и праћење туристичких сезона.
Сједници је присуствовало 35 представника туристичке привреде и институција које су директно и индиректно укључене у формирање туристичког производа Црне Горе. Разматране су активности у циљу што квалитетнијег одвијања зимске туристичке сезоне и најављено званично отварање Ски центра Колашин 1600 у суботу 18. децембра.
“Улазимо оптимистички у ову сезону. Раније је усвојен План припреме сезоне, са јасно сублимираним обавезама учесника. Сезона ће зависити од временских прилика, епидемиолошких мјера и координираних активности свих субјеката. Модел који смо примијенили током љетње сезоне, треба да имплементирамо и сада, јер он нуди wин-wин солуције за све актере. Изазови су и даље ту, те да их заједничким снагама треба рјешавати на бази синергије свих учесника”, поручила је в.д. директорице Директората за развојне политике у туризму мр Александра Гардашевић-Славуљица.
Са друге стране в.д. директор Директората за инвестиције у туризму, Марко Вукашевић, истакао је да се на сјеверу Црне Горе реализује велики број развојних пројеката који се тичу унапређења туристичке инфраструктуре.
“У току је изградња жичара, скијашких стаза, система за вјештачко осњежавање, базних станица, приступних путева и друге пратеће туристичке инфраструктуре, као и обезбјеђивање механизације за несметани рад ски центара. Ипак, одговорност свих морамо дефинисати и дјеловати промптно”, истакао је Вукашевић.
Координираним радом и квалитетном дискусијом донешен је низ закључака у циљу унапријеђења туристичке понуде, како у погледу комуналних дјелатности и обезбјеђивања проходности путева који гравитирају ка скијалиштима, тако и безбједности у саобраћају и здравствене заштите грађана и туриста.
Додатно, препознате су активности локалних самоуправа, које су доминантно усмјерене ка развијању сопствених микро туристичких производа, као битног сегметна свеукупне понуде дестианције. Реализација активности које се тичу инфраструктуре, обавеза је без алтернативе. Активирањем свих наведених потенцијала, очекује се додатна диверзификација понуде, продужетак периода боравка гостију, као и њихово квалитетније искуство током боравка.
Као један од главних закључака је упућивање јавног апела на поштовање епидемиолошких мјера прописаних у циљу сузбијања ЦОВИД-19 вируса, али и неопходност да се у конструктивним разговорима са Министарством здравља и ИЈЗЦГ дође до квалитетног рјешења које би помирило потребе привреде и очекивања туриста.