- Влада Црне Горе
Министарство унутрашњих послова Нова лична карта улазница за дигитална искуства и ...
Нова лична карта улазница за дигитална искуства и коришћење електронских услуга
Нова лична карта, адекватно активирана уз помоћ читатача, увод је за дигитална искуства и коришћење електронских услуга, саопштено је на прес конференцији Министарства јавне управе, дигиталног друштва и медија (МЈУДДМ) и Министарства унутрашњих послова (МУП).
Конференција је организована поводом националне кампање “Узе ли нову личну?” на којој су представљене функционалности и начин употребе нове личне карте за приступ електронским услугама. Кампања је реализована под покровитељством Амбасаде Уједињеног Краљевства.
Шефица одсјека у Дирекцији за електронску управу у МЈУДДМ, Весна Симоновић, указала је да је један од важних елемената дигитализације сигурност, и у том контексту је осмишљена кампања која промовише нову личну карту као средство за сигуран приступ електронским услугама.
„Иако је број услуга јос увијек ограничен, сматрамо да је ријеч о великом кораку напријед, јер се побољшава општи амбијент за даљу дигитализацију услуга органа државне управе. Кампања за личну карту ће се спроводити комбинацијом дигиталних и традиционалних комуникационих канала. У том смислу, посебно бих указала на значај интернет странице хттпс://ца.елк.гов.ме/ гдје су доступне све релавантне информације о електронској личној карти, као и сви линкови који су везани за њено активирање и употребу“, рекла је Симоновић.
Преко те странице, како је појаснила, могуће је да грађани дају повратну информацију о корисничком искуству које су имали приликом коршћења личне карте и е-услуга.
„Ово за нас има посебан значај, јер нам је коначни циљ да направимо услуге које це бити у потпуности прилагођене потребама, односно креиране по мјери грађана“, рекла је Симоновић.
Истакла је да нова лична карта са електронским услугама представља рјешење које није идеално али је функционално, као и да има простора за унапређење што је један од примарних задатака тимова министарства да у складу са повратном информацијом коју добију од грађана путем доступног линка на интернет страници електронске личне карте, активно раде на унапређењу корисничког искуства како за постојеће тако и за нове е-услуге.
„Поред тога што грађани имају могућност да употребом електронске личне карте користе услуге у надлежности МУП-а, интезивно се ради на успостављању комплексних е-услуга на порталу е-управе. Са новом личном картом подиже се степен сигурности приступа постојећим услугама на порталу е-управе којих има више од 400, а од чега је 55 електронских услуга намијењено за грађане. Најчешће услуге које се користе су захтјеви за издавање података из прекршајне и казнене евиденције за физичка лица, захтјеви за полагање стручног испита за рад у државним органима са ССС и ВСС, као и захтјеви за студенстки кредит“, навела ја Симоновић.
Најавила је да ће у наредном периоду бити омогућена и електронска наплата административних такси и накнада, за одређени број услуга на порталу е-управе.
В.д. генералног директора Директората за управне послове, држављанство и странце у МУП-у, Мирослав Зековић, истакао је да је до данас преко 185 хиљада црногорских држављана узело нову електронску личну карту и да је првенствено циљ кампање да се грађани, који имају личну карту издату прије 30. марта 2020. године, анимирају у циљу препознавања свихбенефита електронске личне карте.
„Битно је истаћи да сви црногорски држављани који посједују још увијекважећу личну карту могу да је користе до 30. марта 2025. године уколико је она и даље валидна у том временском периоду. До тог датума, сви су у обавези да замјене личну карту., казао је Зековић.
Нова електорнска лична карта, за разлику од старе, како је појаснио, је идентификациони документ треће генерације који садржи цертификате, те којом се гарантује већа безбједност података и онемогућава евентуално фалсификовање и гарантује сигурност њене употребе.
„Нова лична карта може се користити за бржи и лакши прелазак државне границе, умјесто путне исправе са државама са којима Црна Гора има потписан међународни споразум о преласку државне границе са личном картом. То су тренутно Албанија, Србија и Босна и Херцеговина“, навео је Зековић.
У новој личној карти, како је казао, постоји чип у коме се налазе цертификат за квалификовани електронски потпис, који служи за потписивање дигиталним путем, као и цертификат за електронску идентификацију, којим се доказује идентитет при коришћењу електронских услуга.
„Да би се лична карта могла користити као електронска јавна исправа потребно је да грађанин посједује рачунар, читач и софтвер за читање личне карте. Читач је електронски уређај који може бити контактни или безконтактни, односно интегрисани читач у склопу рачунара. Једноставан је поступак. Лична карта се уметне у читач, споји са рачунаром, а грађанин који жели да активира личну карту треба да укуца ПИН који добија приликом преузимања личне карте у подручним јединицама и филијалама МУП-а. Читач није персонализован и може га користити једна породица, фирма, односно колектив“, објаснио је Зековић.
Навео је да је МУП пустио у рад web сервисе путем којих сваки пунељетни црногорски држављанин може за себе и за своју малољетну дјецу да изврши увид у личне податке,у регистр које води МУП-у, може да поднесе захтјев за издавање извода из матичног регистра рођених, увјерења о држављанству, пребивалишту, да изврши промјену адресе пребивалишта, те да изврши увид у бирачки списак као и провјери на ком бирачком мјесту може остваирити своје бирачко право.
Зековић је рекао да се лична карта може користити и као здравствена књижица, те да за то није потребан читач, већ је довољно да грађанин оде у подручну јединицу Фонда за здравствено осигурање,гдје ће му иста бити активирана и као здравствена књижица.