- Влада Црне Горе
Канцеларија Заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права Нова одлука Европског суда за људска права Мироти...
Нова одлука Европског суда за људска права Миротић против Црне Горе, по представци бившег радника привредног друштва „Радоје Дакић“ АД Подгорица - у стечају
Дана 24. октобра 2024. године Европски суд за људска права објавио је одлуку Миротић против Црне Горе (бр. представке 12246/23) којом је представку избрисао са листе предмета у складу са чланом 39 Конвенције, а након што се увјерио да је пријатељско поравнање које су постигле стране у спору засновано на поштовању људских права зајемчених Конвенцијом и Протоколима уз њу и да не постоје разлози који би оправдали даље испитивање представке.
Подносилац представке, бивши радник привредног друштва „Радоје Дакић“ АД Подгорица - у стечају, притуживао се Европском суду за људска права због неизвршења домаћих одлука донијетих у његову корист а против наведеног привредног друштва.
Наведени предмет Европски суд за људска права комуницирао је Влади Црне Горе као предмет који представља добро установљену праксу тог суда, јер се ради о репетитивном предмету који се односи на неизвршење домаћих одлука донијетих у корист бивших радника наведеног привредног друштва, а ово имајући у виду да је Европски суд за људска права већ раније против Црне Горе донио 7 (седам) пресуда по представкама бивших радника наведеног привредног друштва и утврдио повреде члана 6 став 1 Конвенције (право на правично суђење) и члана 1 Протокола бр. 1 уз Конвенцију (заштита имовине) због неизвршења домаћих одлука донијетих у корист подносилаца представки а против тог привредног друштва и утврдио да је тужена држава дужна да обезбиједи, користећи адекватна средства, у року од 3 (три) мјесеца извршење наведених домаћих одлука.
У складу са својом добро установљеном судском праксом, Европски суд за људска права је у предмету Миротић против Црне Горе предложио држави Црној Гори да поднесе једнострану декларацију у циљу рјешавања спорних питања, која су изнијета у притужбама подносиоца представке, а у складу са захтјевима Европске конвенције о људским правима и праксом Европског суда за људска права.
Држава Црна Гора је Европском суду за људска права поднијела једнострану декларацију којом се обавезала да, у року од три мјесеца од дана доношења предметне одлуке Европског суда за људска права, обезбиједи извршење домаће одлуке донијете у корист подносиоца представке а против наведеног привредног друштва и да у истом тромјесечном року подносиоцу представке исплати трошкове поступка које је имао пред Европским судом за људска права.
Након што се подносилац представке сагласио са условима из једностране декларације коју је поднијела држава Црна Гора, Европски суд за људска права је констатовао да је међу странама у поступку постигнуто пријатељско поравнање и да не постоје разлози који би оправдали даље испитивање представке, јер ће извршење предметне домаће одлуке и исплата трошкова поступка пред Европским судом за људска права представљати коначно рјешење предметног случаја.
Подсјећања ради, дана 3.10.2024. године Влада Црне Горе донијела је закључке којима је усвојила Извјештај о раду Канцеларије заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права за период фебруар-јул 2024. године, и на основу наведеног Извјештаја, препоручила Привредном суду Црне Горе да предузме све неопходне мјере како би се смањила дужина трајања стечајних поступака, а посебно оних у којима је стечајни дужник привредно друштво које је некада било у друштвеном/државном власништву, а сада је у већинском или мањинском државном власништву, уз поштовање начела и стандарда за њихову дужину трајања сходно пракси Европског суда за људска права.
Предметна одлука доступна је на веб страници Европског суда за људска права на енглеском језику, а превод предметне одлуке доступан је на веб страници
Канцеларије заступника Црне Горе пред Европским судом за људска права (хттпс://www.гов.ме/кзцг).