- Влада Црне Горе
Министарство просвјете, науке и иновација Нове прилике за развој засноване на знању и иновац...
Нове прилике за развој засноване на знању и иновацијама
На тему “Нове прилике за развој засноване на знању и иновацијама” Бјелопољског бизнис форума разговарали су министарка науке Црне Горе проф. др Биљана Шћепановић, извршни директор ИПЦ Технополис Ђорђе Маловић и извршна директорица Фонда за иновације др Бојана Фемић Радосавовић.
Министарка науке и технолошког развоја Биљана Шћепановић, говорила је о Стратегији паметне специјализације и четири приоритетне области – одрживој пољопривреди и ланцу вриједности хране, енергији и одрживој животној средини, те одрживом и здравственом туризму.
Она је истакла да је развој на бази сопствених потенцијала суштина паметне специјализације.
– Сви имамо заједнички задатак, а то је имплементација стратегије засноване на знању – казала је Шћепановић, додајући да је Црна Гора прва земља ван ЕУ која је усвојила Стратегију паметне специјализације још 2019. године.
Према њеним ријечима, Црна Гора веома успјешно ради на њеној имплементцији, што потврђују и бројна тијела Европске комсије.
– Заједничко дјеловање секторских политика и синергијски рад на пројектима са осталим институцијама, од изузетног су значаја како бисмо се ефикасније и паметније развијали – казала је она.
Шћепановић је на крају поручила да сви у иновацијама треба да видимо велику развојну шансу, а посебно Сјевер, како би у цјелини искористио своје конклурентске предности и потенцијале, истакавши да су иновације нешто што је дато, а не наметнуто.
– Иновације су у свим земљама шанса за развој и кључ трансформације мање развијених економија, те мотор њихове конкурентности И напретка – закључила је она.
Извршна директорица Бојана Фемић Радосавовић представила је улогу Фонда за иновације у финансирању иновативних пројеката.
– Фонд је доста млада институција, а већ смо препознати у домаћим и међународним оквирима као институција која пружа изузетно квалитетну подршку иновативним предузећима – казала је она.
Према њеним ријечима, нема изговора зашто се не би радило на иновативним пројектима, јер новца је све више, а и постоји велико интересовање за овакве програме подршке.
– Имамо трипута више пројеката наших апликаната него што можемо да финансирамо и зато бирамо најквалитетније – ријечи су Фемић Радосавовић.
Сматра да је на Сјеверу врло важно шири знање о програмима и култури иновација. Зато позива општине овог региона да заједно организују промотивне догађаје ио инвоацијама и аплицирању за средства која се крећу од 8.000 одо 200.000 еура. Фонд се према њеним ријечима труди и да отвори врата ЕУ за привреднике који добијају њихове грантове, јер прескачу први круг процедуре за европска средства која се мјере милионима еура.
– Јако је важно да отворимо врата за ЕУ фондове и припремимо компаније за њихово коришћење – закључила је Бојана Фемић Радосавовић, додајући да је едукација кључна за добијање што већег броја квалитетних пројеката.
Фокус излагања Ђорђа Маловића, извршног директора ИПЦ Технополис био је на стварању црногорског иновационог екосистема и пословања заснованог на новим, иновативним идејама и технологијама.
Он је кратко представио овај центар, истакавши да је он, као симбол Никшића, настао као претходница свим наредним инфраструктурним сегментима у иновационом екосистему Црне Горе.
– Технополис представља најзначајнији центар за развој стартап компанија и предузетништва у Црној Горе, те на бројне начине покушава да помогне, прије свега локалној никшићкој заједници, али и свим осталим општинама – казао је Маловић.
11Према његовим ријечима, као један од кључних актера у стварању и преобликовању црногорског иновационог екосистема, Технополис пружа низ инфраструктурних и мјера подршке које омогуц́авају отварање нових компанија и развој пословања заснованог на новим, иновативним идејама и технологијама.
– Својим активностима, имплементацијом пројекта и сарадњом са више од 150 партнера подржавамо унапређење иновационог система и инфраструктуре за цјелокупни одрживи економски развој Црне Горе – истакао је он.
Маловић је на крају поручио да би од изузетног значаја било стварање сличних регионалних центара, у сарадњи са осталим локалним заједницама, како би се иновациони екосистем равномјерно развијао.
Према његовим ријечима, као један од кључних актера у стварању и преобликовању црногорског иновационог екосистема, Технополис пружа низ инфраструктурних и мјера подршке које омогуц́авају отварање нових компанија и развој пословања заснованог на новим, иновативним идејама и технологијама.
– Својим активностима, имплементацијом пројекта и сарадњом са више од 150 партнера подржавамо унапређење иновационог система и инфраструктуре за цјелокупни одрживи економски развој Црне Горе – истакао је он.
Маловић је на крају поручио да би од изузетног значаја било стварање сличних регионалних центара, у сарадњи са осталим локалним заједницама, како би се иновациони екосистем равномјерно развијао.
Током другог дана Форума биће организовано више панел дискусија на актуелне економске теме “Шта држава и општина треба да ураде како би подстакли великог инвеститора да инвестира у некој од општина Сјевера ЦГ”, затим “Жене и млади као почетници у бизнису”, те “Људски капитал као окосница економског развоја – изазов одлива радне снаге, начини за превазилажење кроз образовање”.
Биће организована свечана додјела признања Бјелопољског бизнис форума “Бјелопољске повеље”.