- Влада Црне Горе
Министарство здравља Нови информациони систем КЦЦГ-а у функцији
Нови информациони систем КЦЦГ-а у функцији
Ефикаснији систем рада за запослене, квалитетније услуге за пацијенте и пацијенткиње
У Клиничком центру Црне Горе (КЦЦГ) у функцији је нови информациони систем, који ће запосленима ове највеће здравствене установе у земљи унаприједити свакодневни рад, а пацијентима и пацијенткињама омогућити једноставнији, бољи и ефикаснији приступ здравственим услугама.
Имплементација информационог система КЦЦГ-а једна је од најзначајнијих активности пројекта „Јачање система здравства у Црној Гори“, који спроводе Министарство здравља и Програм Уједињених нација за развој (UNDP) у Црној Гори. Циљ овог пројекта, чија је укупна вриједност више од три милиона еура, је успостављање интегралног здравственог информационог система (ИЗИС), који ће омогућити ефикасно управљање цјелокупним системом здравствене заштите. То ће доносиоцима одлука у сектору здравства омогућити да доносе стратешке одлуке које су базиране на доказима на основу правовремених и поузданих података. Такође, ИЗИС ће помоћи и здравственим радницима да увидом у правовремене и поуздане информације о својим пацијентима доносе одлуке о даљем току лијечења.
Имајући у виду да КЦЦГ пружа више од 60% укупних здравствених услуга у Црној Гори, увођењем информационог система не само да ће се допринијети модернизацији и унапређењу здравственог система, већ ће кроз повећање његове ефикасности и значајну уштеду и времена и средстава, побољшати квалитет здравствених услуга.
Кључне предности овог система су аутоматизовано вођење медицинске документације у електронској форми на једном мјесту, повезивање различитих клиника и одјељења и напуштање досадашње праксе вишеструког уноса података, што је, због обимне документације и утрошеног времена, значајно оптерећивало свакодневни рад запослених КЦЦГ-а. Додатно, нови информациони систем омогућава приступ лабораторијском и радиолошком информационом систему унутар КЦЦГ, интегрисаност централне апотеке и медицинског дијела информационог система и праћење потрошње љекова по пацијенту, праћење стања залиха љекова, санитетског материјала, аутоматско праћење уговора о јавним набавкама са интегрисаности набавке и магацина, финансија и рачуноводства, повезује КЦЦГ са другим институцијама из здравственог система, попут Фонда здравства, Института за јавно здравље, Института за љекове и медицинска средства, са Заводом за трансфузију крви, омогућавајући на тај начин прецизније праћење потрошње љекова и рационализацију и ефикасније управљање свим финансијским, материјалним и људским ресурсима КЦЦГ-а.
„Министарство здравља препознаје предности које носи дигитализација и политике које доприносе развоју дигиталног здравља. У томе имамо и подршку Владе која нам је и опредијелила значајна средства како би тај процес довели до краја, али и UNDP-а уз чију помоћ спроводимо дигитализацију. Информатизација Клиничког центра Црне Горе донијеће значајне бенефите цјелокупном здравственом систему у Црној Гори јер се ради о највећој здравственој установи у Црној Гори са око 40 организационих јединица међу којима су клинике, Институт за болести дјеце, центри, поликлинике, административне и техничко инжењерске службе и сервиси. Овим системом остварићемо бољи увид у расположиве здравствене ресурсе Клиничког центра, квалитетније планирање и праћење развоја КЦЦГ, а можда најважније из угла КЦЦГ-а, лакше управљање веома сложеним системом, људским, финансијским и матријалнм ресурсима у циљу пружања што квалитетније здравствене заштите по принципу грађанин/пацијент у центру“, рекао је министар здравља Драгослав Шћекић.
Директорица КЦЦГ, др Љиљана Радуловић, изјавила је да је изузетно поносна што је Клинички центар увео информациони систем који ће представљати прекретницу у раду установе и пружити бројне предности како запосленима, тако и пацијентима и пацијенткињама. Како др Радуловић каже, овај систем представља значајан корак напријед ка унапређењу здравствених услуга које пружају, а посебно ка ефикаснијем и једноставнијем приступу пацијената тим услугама.
„Увођење овог информационог система резултат је нашег сталног настојања да пратимо модерне технолошке трендове и примијенимо их у здравственом сектору. Систем је пажљиво осмишљен и имплементиран како би одговорио на специфичне потребе наше највеће здравствене установе у земљи. Кроз снажну сарадњу свих запослених са стручњацима из области информационих технологија, успјели смо створити алат који ће нам омогућити да радимо ефикасније и пружимо још бољу здравствену његу нашим пацијентима. Један од кључних бенефита овог информационог система је побољшање комуникације и размјене података међу здравственим установа. Увођењем централизованог система за складиштење и дијељење медицинских информација, олакшаћемо приступ релевантним подацима, што ће убрзати процес дијагностике и лијечења. Наши љекари, медицинске сестре и техничари особље имаће свеобухватан увид у медицинску историју пацијента, резултате лабораторијских анализа, дијагностичке слике и друге релевантне информације како из наше установе, тако и из свих осталих установа јавног здравства. Ово ће омогућити бољу координацију тимова, ефикаснију подјелу рада и доношење информисаних одлука“, казала је др Радуловић.
Како истиче др Радуловић,увођењем електронског система заказивања прегледа и издавања упута, пацијенти ће моћи да закажу своје термине брже и једноставније. Потпуном имплементацијом система у наредном периоду, омогућиће се и боље управљање ресурсима, како људским, тако и материјалним, што ће олакшати планирање средстава у највећој здравственој установи.
„Увођење новог информационог система није само један корак ка модернизацији наше установе, већ и потврда наше посвећености пружању висококвалитетне здравствене његе нашим пацијентима. КЦЦГ ће наставити да улаже напоре у увођењу напредних технологија које ће омогућити развој нових рјешења како би остали лидери у области здравства у нашој земљи. На крају, желим да истакнем да је овај информациони систем само један дио нашег ширег циља да осигурамо најбољу могућу његу за све пацијенте. Наставићемо да се усредсређујемо на унапређење стручности наших запослених, проширење наших капацитета и пружање врхунских медицинских услуга за добробит свих грађана Црне Горе", закључила је др Радуловић.