- Влада Црне Горе
Пореска управа Обавјештење: Почетак коришћења новог Царинско-инфо...
Обавјештење: Почетак коришћења новог Царинско-информационог система
У циљу правилног и једнообразног поступања царинских службеника, Управа прихода и царина овим актом даје појашњење примјене новог Царинско-информационог система (ЦИС), који је инсталиран 21.10.2023. године. Декларације ће се подносити у новом систему од уторка, 07.11.2023. године.
Сви царински поступци, редовни и поједностављени, осим транзитног поступка, спроводиће се као и до сад уз употребу новог ЦИС-а. За транзитни поступак користиће се постојећи ЦИС, јер ће ова управа убрзо почети са примјеном Новог компјутеризованог транзитног система (НЦТС) на националном нивоу, о чему ћете накнадно бити обавијештени.
Апликација Транзит у новом ЦИС-у ће служити за подношење комерцијалног или административног документа као поједностављене декларације за стављање робе у слободан промет и за извоз робе, у складу са чланом 328 Уредбе о ближем начину спровођења царинских поступака и царинских формалности.
Поједностављени поступци евидентирање у пословним књигама декларанта, који су прописани чланом 130 Царинског закона, спроводиће се аутоматски, уз употребу тајмера током чијег трајања царинска испостава може прекинути поступак када процијени да је потребно спровести документарну и/или физичку контролу, након чега се ти поступци завршавају ''ручно''.
Поступци, редовни и поједностављени, који су започети у постојећем ЦИС-у, до краја радног дана 06.11.2023. године, у истом ће се и спроводити до њиховог окончања. Нпр. уколико је декларација за царинско складиштење робе поднијета у старом ЦИС-у, декларација за стављање у слободан промет те робе се подноси такође у старом ЦИС-у.
Транзитни поступци се и даје спроводе у старом ЦИС-у, а следећи царински поступци са робом се спроводе у новом систему. Нпр. царинска декларација за стављање у слободан промет се подноси у новом систему, иако је транзитни поступак окончан у старом ЦИС-у. У том случају, Рубрика 40 – Претходни документ попуњава се на следећи начин: шифра организационе јединице (5 карактера), број транзитног поступка (6 карактера, а уколико има мање карактера додати испред броја одговарајући број нула), поступак (Т) и година (два карактера, односно посљедње двије цифре године): нпр. 37095/023456/Т/23
Напомињемо да је обавезно подношење царинских декларација у новом ЦИС-у од уторка 07.11.2023. године, те да се декларације поднијете у постојећем ЦИС-у након почетка примјене новог, којима претходни поступак није обухваћен царинском декларацијом поднијетом у старом ЦИС-у, осим транзитном, неће сматрати валидним.
У новом ЦИС-у постоје следећи статуси декларација:
У00 – Унијета (за ручно унијете декларације);
У01 – Поднијета;
У03 – Прихваћена;
У04 – Неважећа (одбијене аутоматски);
У05 – У контроли;
У07 – Одбијена (од стране царинског службеника);
У08 – Пуштена (у захтијевани царински поступак);
У11 – У чекању;
У12 – У пуштању.
Увозне царинске декларације су у новом систему у менију означене ознаком ИС (Импорт Сyстем – Увози систем), а извозне ознаком ЕС (Еxпорт Сyстем – Извозни систем). У склопу сваке апликације налази се Корисничко упутство исте.
Поступак код царинске испоставе почиње када се одштампани примјерак електронски поднијете декларације са пратећим исправама достави надлежној царинској испостави и када је декларисана роба поднијета царинској испостави.
Уколико царински службеник утврди да нека од исправа наведених у Рубрици 44 царинске декларације није поднијета, поруком кроз систем ће затражити достављање тих исправа у одређеном року кроз одређивање документарне контроле са јасно наведеним захтјевом.
Уколико је систем за анализу ризика или царински службеник одредио декларацију за контролу, иста ће бити у статусу У05 – У контроли. Царински службеници врше контролу декларације и попуњавају ПОК. Новина код царинске контроле јесте што царински службеник може да одлучи да ли се врши контрола цјелокупне или дјелимичне пошиљке. Такође, додати су резултати контроле:
А1 – исправно,
А4 – мање разлике (пуштање),
А4 – мање разлике (чекање),
Б1 – неправилно;
Ако је положено обезбјеђење за царински дуг по конкретној декларацији, систем декларацију ставља у статус У08 – Пуштена и роба се пушта у захтијевани поступак. Ако за царински дуг није положено обезбјеђење, систем декларацију ставља у статус У12 – У пуштању и роба се не пушта у поступак. Након евидентирања о плаћеном царинском дугу, систем ставља декларацију у статус У08 – Пуштена и тада се роба пушта у захтијевани поступак.
Службеници који су прошли обуку везану за коришћење новог ЦИС-а, обавезни су бити на радном мјесту, како би пружили подршку колегама у царинским испоставама у којима су распоређени. Током претходних обука службеници су обавијештени да се у фолдеру ''Упутства мигрирани ЦИС'', у Размјени, налазе линкови са корисничким усер-ом и пассwорд-ом, као и снимак одржаних обука.
За све техничке проблеме на које наиђете у примјени новог ЦИС-а, обезбијеђена је подршка путем тел. бр. 020442052 и мејла цис@царина.гов.ме. За нејасноће у погледу спровођења царинског поступка, можете се обратити на тел. бр. 067197149 и на мејл: хелпдеск@царина.гов.ме.
Напомињемо да ће се плаћање царинског дуга у робном промету евидентираног у старом ЦИС-у, вршити према важећој Наредби о начину уплате јавних прихода (Сл.лист ЦГ", бр. 013/23 од 03.02.2023) са позивом на број као и до сада, нпр: 35025-23-001-4234567 шифра организационе јединице (5 карактера), година пријема царинске декларације (2 карактера), шифра описа потраживања (3 карактера) и број документа (7 карактера) од којих први карактер означава шифру царинског поступка.
Плаћање царинског дуга у робном промету евидентираног у новом ЦИС-у, вршиће се према важећој Наредби о начину уплате јавних прихода, стим што ће у позиву на број, регистарски број царинске декларације почињати са 600000; нпр. 35025-23-001-4600000 (шифра организационе јединице (5 карактера), година пријема царинске декларације (2 карактера), шифра описа потраживања (3 карактера) и број документа (7 карактера) од којих први карактер означава шифру царинског поступка, а преосталих 6 карактера означавају регистарски број царинске декларације који додјељује нови ЦИС (дио МРН броја који означава јединствену идентификациону ознаку за ЈЦИ која има 6 карактера). У позиву на број не може се уписивати последња цифра из МРН броја царинске декларације која означава контролни број јер поље позив на број одобрења може имати укупно 20 карактера ( заједно са цртицама).
Плаћање царинског дуга у путничком промету – ОЦД, евидентираног у старом ЦИС-у, вршиће са према важећој Наредби о начину уплате јавних прихода са позивом на број као и до сада, гдје се прво уписује шифра организационе јединице (5 карактера), година пријема (2 карактера), шифра описа потраживања (3 карактера) и број документа (7 карактера) који означава број ОЦД блока, када плаћа физичко лице, односно број из дјеловодника, када царински службеник уплаћује дневни приход из путничког промета.(нпр. 35106-23-001-0005067).
Плаћање царинског дуга у путничком промету - ОЦД, евидентираног у новом ЦИС-у вршиће се према важећој Наредби о начину уплате јавних прихода, стим што ће се у пољу позив на број одобрења уписивати регистарски број ОЦД-а из СЕЕД система.
Плаћање осталих прихода које наплаћује Управа прихода и царина на рачунима из групе 805, у које спадају плаћања по документима чији основ није царинска декларација, плаћање административних такси у царинском поступку, плаћање осталих прихода Управе прихода и царина (тендери, осигурања, закуп, кирије и слично) као и плаћање новчаних казни у царинском поступку, врши се према важећој Наредби о начину уплате јавних прихода, до 31.12.2023.године.
Плаћање прихода које наплаћује Управа прихода и царина на рачунима из групе 805, од 1. јануара 2024. године, вршиће се према Наредби о начину уплате јавних прихода која ће бити измијењена у складу са Правилником о измјенама и допунама Правилника о облику, садржају и начину подношења царинске декларације и других образаца који се употребљавају у царинском поступку (''Сл. лист ЦГ'' бр. 76/22 од 21. јула 2022. године), о чему ћете бити благовремено обавијештени.
Напомињемо да се у новом систему уноси ГРН број банкарских гаранција. ГРН бројеве својих гаранција комитенти могу видјети у корисничкој апликацији, којој могу да приступе на веб сајту царинске службе ецарина.ме, на којем је истакнуто зелено поље на десној страни Апликација гаранције (линк: хттпс://гаранције.царина.цо.ме/уццгГаранције/логин/логин.xхтмл)
Такође, у овој корисничкој апликацији комитенти могу пратити стање својих гаранција.