Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Обим и структура неформалне економије у Црној Гори и даље на високом нивоу -Показатељи ИПСОС истраживања-

Објављено: 29.07.2022. 07:09 Аутор: Министарство финансија

У циљу свођења стопе сиве економије на најмању могућу мјеру, будући да постојећи степен њене заступљености у укупној економији забрињава, Министарство финансија континуирано разматра могуће механизме којима би се, на адекватан начин, циљано дјеловало на круцијалне тачке.  

Стога је Министарство финансија иницирало истраживање са намјером утврђивања обима и структуре сиве економије, односно неформалног запошљавања у Црној Гори. Задатак истраживања, које је реализовала истраживачка агенција ИПСОС, био је да се упореди стопа сиве економије у нашој земљи са земљама Европске уније (ЕУ) и земљама кандидатима за чланство у ЕУ, у проценту од БДП-а, да се утврде  појавни облици сиве економије по дјелатностима и регионима, као и да се процијени њен утицај  на конкурентност у Црној Гори. Такође, предмет истраживања било је и  утврђивање удјела предузећа која се баве сивом економијом, као и идентификовање њених главних узрочника, с посебним акцентом на  неформалне активности и разлоге  због којих се предузећа опредјелјују  за такво дјеловање.

Кључни налаз овог истраживања показује да сива економија у Црној Гори 2022. године, у формалном сектору, према анкетном методу, износи 20.6% БДП-а, што представља смањење од 3.9 процентних поена у односу на 2014. годину.  Напомињемо да процјене обухватају само дио сиве економије који се односи на формални сектор, будући да су анкетирана само регистрована предузећа и предузетници. У поређењу са другим земљама, гдје је примијењен исти анкетни метод, обим сиве економије Црне Горе приближан је нивоу у Пољској и Летонији, виши је него у Литванији и Естонији, а нижи него у Русији, Украјини, Киргистану, Молдавији, Косову и Румунији.

Додатни опрез, иако је ријеч о  нешто нижој стопи у односу на 2014. годину, захтијева укљученост црногорских предузећа у активности сиве економије, који према сопственом признању  менаџера, показује да се готово сваки десети привредни субјекат у Црној Гори бави активностима сиве економије.

Нешто нижа склоност ка активностима сиве економије посљедњих неколико година узрокована је  побољшањем  пословног амбијента и смањењем нелојалне конкуренције неформалног сектора.

Релативно добре оцјене биљежи  успјешност различитих инспекција- инспекције рада, Управе прихода и царина, као и тржишне инспекције, у сегменту детектовања запослених без уговора о раду и других  облика неформалног запошљавања и сиве економије.

Значајно смањење утврђено је и у дијелу  неформалног запошљавању на тржишту рада, у односу на анкетну 2014. годину, па је тако удио запослених који су радили без плаћених пореза и доприноса, са 22.3% снижен на 15.7%. Ипак, не охрабрује податак да је удио запослених који примају дио зараде у готовини без плаћања пореза и доприноса остао на истом нивоу.

Дакле, истраживање је поткријепило тврдње да је удио сиве економије и даље на веома високом нивоу, значајном вишем у односу на европске земље, потврђујући да се у регулисању опорезивања ризичних области и ширењу пореског обухвата,  налази озбиљан порески потенцијал, односно да би пропуштени приходи по овом основу, били довољни да се избјегне неопходно задуживање за текућу годину.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?