Објављен годишњи извјештај “ЕУ Оне Хеалтх” Европске агенције за безбједност хране (ЕФСА) И Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ)

Објављено: 29.12.2023. 11:08 Аутор: ЕФСА

Кампилобактериоза и салмонелоза су најчешће пријављиване зоонозе код људи у Европској Унији у 2022. години, док је број случајева и даље мањи него што је био у годинама прије пандемије 2018. и 2019. године, а повећан број инфекција се биљежи код болести коју узрокује вирус Западног Нила, наводи се у посљедњем извјештају о зоонозама ЕУ Оне Хеалтх које су објавили ЕФСА и ЕЦДЦ: хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/ефсајоурнал/пуб/8442 .

Број пријављених случајева кампилобактериозе, која је најчешће пријављивана зооноза, остао је стабилан у 2022. години у поређењу са претходном годином, са 137.107 случајева.
Најчешћи извор заразе било је пилеће месо.

Друга највише пријављена зоонотска болест је била салмонелоза са 65.208 случајева у 2022. години у поређењу са 60.169 у 2021. години.
Деветнаест држава чланица и Уједињено Краљевство (Сјеверна Ирска) успјешно су испунили све постављене циљеве за смањење појаве салмонеле код живине, што је највећи број држава чланица од 2018. године када је 14 држава чланица испунило све циљеве.

“Број пријављених случајева код људи за двије најчешће болести које се преносе храном остају на нижем нивоу у односу на период прије пандемије”, рекао је Оле Хеуер, руководилац ЕЦДЦ одјељења за болести које су потенцијалне епидемије, “међутим, с обзиром на утицај ових болести на здравље људи, потребно је и даље бити опрезан и настојати да се смањи број случајева болести.”

Поред овога, 2022. била је година са другим највећим бројем случајева инфекције вирусом Западног Нила (1.133 случаја), док је 2018. остала година с највећим бројем до сада (1.612 случајева) међу државама чланицама ЕУ. Појава болести у великом броју може бити посљедица повољнијих услова за активност комараца које су резултат климатских промјена.

“Климатске промјене утичу на повећање броја векторских болести. Зато је данас „Једно здравље“ (енг. Оне Хеалтх) приступ који укључује процјене ризика за људе и животиње који се треба користити у будућности “, рекао је Франк Вердонк, руководилац ЕФСА одјељења за биолошке опасности и здравље и добробит животиња.

Током 2022. године, у ЕУ је на вирус Западног Нила било позитивно 431 птица и 166 коња, што је готово двоструко више него у претходној години. Вирус се проширио  и на подручја југозападне Француске, сјеверне Њемачке и јужне Италије.

Овај извјештај не обрађује само појединачно пријављене случајеве болести, већ истражује и епидемије изазване храном (епидемијом се сматра случај када се најмање двије особе заразе истом болест од конзумирања исте заражене хране).

Број пријављених епидемија изазваних храном у ЕУ повећао се за 44 %, односно са 4.005 у 2021. години на 5.763 у 2022. години, досежући сличан ниво као и током година прије пандемије, те узрокујући највећи број смртних случајева повезаних с епидемијом у задњих десет година (64).
Смртни случајеви највише се приписују бактерији Листериа моноцyтогенес, а повезани су са различитим врстама хране, од меса и млијечних производа до рибе и поврћа. Све чешћа употреба аналитичке методе секвенцирања цијелог генома вјероватно је повећала осјетљивост надзора, чиме се повећала могућност откривања епидемија у државама чланицама.

ЕФСА такође објављује карте прича (енгл. енгл. „сторy мапс“) и надзорне плоче („дасхбоардс“) које пружају информације о узрочницима и графички приказ обрађених податка по узрочнику, земљи, јаким и слабим доказима, за бактерије Бруцелла, Салмонелла, Цампилобацтер и Л. моноцитогенс, за зоонотске туберкулозе, Е. цоли која производи схига токсин, и епидемије узроковане храном, те омогућују претраживање и визуализацију података:

Надзорне плоче и карте прича:
хттпс://www.ефса.еуропа.еу/ен/мицростратегy/ФБО-дасхбоард
хттпс://сторyмапс.арцгис.цом/сториес/ца42д02е580441б79фдфд46а427абааб

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?