Обраћање делегације Црне Горе на засиједању 62. Комисије за друштвени развој УН

„Искорјењивање сиромаштва у свим његовим облицима остаје један од највећих изазова с којима се суочавамо. Ово опредељење усклађено је с напорима међународне заједнице, истакнутим током Самита о циљевима одрживог развоја, како би се убрзала имплементација Агенде 2030. Црна Гора, као посвећена чланица УН-а, активно ради на остваривању глобалних циљева одрживог развоја.

Утицај пандемије ЦОВИД-19 нагласио је значај социјалне заштите у смањењу сиромаштва. Као одговор на то, Црна Гора је покренула значајне реформе у областима материјалних давања, услуга социјалне и дечје заштите и пензија. Ове реформе укључују проширење дечјих накнада на сву дјецу до 18 година, повећање средстава за финансијску помоћ сиромашнима и угроженима, те примјену вишеструких повећања минималне зараде.

Важно је напоменути да је 44. Влада Црне Горе, за само три месеца свог мандата, повећала минималну пензију, што показује опредељење за побољшање стандарда социјалне сигурности и позитиван утицај на материјални положај за 74.000 наших грађана.

У будућности, Црна Гора планира спровођење свеобухватних реформи у систему социјалне и дечје заштите, као и система заштите особа са инвалидитетом, у складу са Конвенцијом УН о правима особа са инвалидитетом.

Препознајући изазове на тржишту рада, Црна Гора наглашава важност даљег развоја људских капитала. Запошљавања и оснаживање младих наш је приоритет, посебно узимајући у обзир старење становништва и потенцијално укључивање младих из Црне Горе у тржиште рада ЕУ. Структурне реформе које спроводимо имају за циљ повећање флексибилности тржишта рада, елиминацију неформалног запошљавања и унапрјеђење социјалне стабилности, чиме се смањује стопа сиромаштва.

Црна Гора је започела пут свеобухватних системских реформи, са фокусом на побољшање доступности и квалитета социјалне и дечје заштите. Законодавство и стратешки документи јачају се ради спречавања и сузбијања свих облика насиља, у складу с опредељењем да се постигне нулта толеранција на насиље, укључујући вршњачко насиље и вршњачко малтретирање, како би се обезбедио једнак приступ могућностима, програмима и учешћу у доношењу одлука. Додатно, једна од најзначајнијих активности Црне Горе је оснивање склоништа за жртве трговине људима и склоништа за жртве родно заснованог насиља.

Црна Гора ће наставити да ради  на унапријеђењу свих мјера превенције и сузбијања насиља у циљу постизања нулте толеранције на насиље, да жене и мушкарци имају једнак приступ тржишту рада, програмима, услугама и доношењу одлука, а нарочито када су у питању категорије лица која се посебно штите Законом о социјалној и дјечјој заштити. У циљу креирања ефикасније, транспарентније, отвореније јавне управе доступне свим грађанима на једнакој основи, Црна Гора ће наставити да промовише поштовање људских права и родне равноправности и даје допринос сузбијању свих облика дискриминације, нарочито дискриминације над женама, промовисања суштинске једнакости између мушкараца и жена и подизања капацитета невладиних организација, у циљу пружања адекватне и свеобухватне подршке жртвама.

Додатно, Црна Гора посебну пажњу посвећује увођењу нових софтверских система у све институције система у области рада, пензијског осигурања, инвалидског осигурања, социјалне и дечје заштите. Интензиван рад на дигитализацији свих услуга у овим областима један је од наших најважнијих приоритета.

Док се усклађујемо с изјавом ЕУ, препознајемо важност пружања националне перспективе. Црна Гора, као суверена држава, истиче своје опредељење за допринос глобалним циљевима, прилагођавајући стратегије за суочавање с специфичним националним изазовима. Усклађивањем с принципима ЕУ о социјалној правди, једнаким правима и одрживом развоју, и у складу са Конвенцијом УН о правима особа са инвалидитетом, Црна Гора остаје поуздан партнер у остваривању стабилног и демократског друштва, гдје јединство и снажан мултилатерализам, с УН-ом у средишту, нуде адекватне одговоре на изазове будућности."

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?