- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Очишћен дио подморја Будве
Очишћен дио подморја Будве
У циљу обиљежавања Медитеранског дана обале, а у оквиру Програма активности обиљежавања 30 година еколошке државе Црне Горе, Министарством екологије, просторног планирања и урбанизма и Јавно предузеће за управљање морским добром Црне Горе, у сарадњи са Институтом за биологију мора из Котора данас је организовало акцију чишћења морског дна на простору од плаже Ричардова глава (Бријег од Будве) до плаже Могрен у Будви.
Веће количине жељезног и пластичног отпада рониоци су извукли са морског дна.
И министар екологије, проф.др Ратко Митровић прикључио се рониоцима и помогао у чишћењу акваторијума на поменутом простору.
Како је саопштио, желио је да на личном примјеру покаже одговорност према заштити нашег мора и животне средине уопште. "Колики је значај данашње акције најбоље свједоче количине отпада које смо успјели да извучемо са дна мора. Постоје металне конструкције за које је неопходна адекватна механизација како би се извукле из мора, те нам је план да ускоро организујемо још једну акцију чишћења подморја", нагласио је министар Митровић.
Министар је посебно захвалио Ронилачком клубу "Дивинг Монтенегро", Комуналном предузећу из Будве, Мјесној заједници “Стари град” чији су чланови својим баркама потпомогли извлачење отпада из мора, као и вртићу "Вини Пу" из Будве, чији су малишани учествовали у радионицама организованим на плажи.
Младен Микијељ, директор ЈП Морско добро изјавио је да је "циљ ове данашње акције да пошаљемо јасну поруку да су море и обала угрожени и да се треба мијењати свијест о томе како да допринесемо развоју природе и очувању животне средине, умјесто што је загађујемо".
Он се захвалио на подршци и кафеу Моззарт из Будве.
Весна Мачић из Института за биологију саопштила је да се нада да ће акција допринијети подизању свијести код грађана, како би "очували наше море, и да се према њему односимо са дужном пажњом."
Бројни глобални и регионални извјештаји указују на низак степен достизања постављених циљева заштите биодиверзитета, екосистема и климе до 2020. године и неопходност дефинисања и хитног спровођења конкретних акција на унапређењу стања ресурса и раздвајања економског развоја од њиховог коришћења. Тренутна криза изазавана пандемијом вируса ЦОВИД-19 потврдила је огромни утицај људског фактора на животну средину, те је стога неопходно наставити активности с циљем обнављања здраве животне средине, заштите биодиверзитета, смањења отпада, како би се смањио негативни утицај на здравље човјека и побољшао квалитет живота. Тај циљ је могуће постићи једино усаглашеним напорима и заједничком одговорношц́у.
Слоган овогодишње кампање промовисања Дана обале на нивоу Медитерана одвија се под слоганом: “Требате Медитерану. Уколико ставите шкољку на уво, чућете његов позив”