- Влада Црне Горе
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Од 15. маја Нови јавни позив за подршку пољопривре...
Од 15. маја Нови јавни позив за подршку пољопривредницима кроз IPARD програм Европске уније
Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде организовало је данас у Европској кући конференцију поводом објаве V Јавног позива Програма Европске уније за пољопривреду и рурални развој IPARD II за Мјеру 1 „Инвестиције у физички капитал пољопривредних газдинстава“.
https://www.flickr.com/photos/vladacg/albums/72177720307992443
Потпредсједник Владе и министар пољопривреде, шумарства и водопривреде, господин Владимир Јоковић нагласио је значај IPARD програма за црногорске пољопривреднике.
Потенцијали пољопривредне производње у Црној Гори су велики, али ипак још увијек нијесу у потпуности искоришћени. У том циљу Црна Гора мора бити спремна да искористи све могуће механизме како би унаприједила црногорску пољопривреду. Један од тих механизама је IPARD програм који представља дио интеграционог процеса и који служи да оснажи црногорску пољопривреду, као и нашу администрацију, и припреми нас за тренутак приступања Европској унији, када ћемо бити у прилици и да непосредно примјењујемо Заједничку пољопривредну политику.
Црногорски пољопривредници као и институције велику подршку имају у европским партнерима. Шеф претприступне јединице за сусједство, проширење и претприступну помоћ Европске комисије, господин Frank Bollen, који је на конференцији говорио путем онлине платформе истичући колико су заправо технологије напредовале када се и директно обраћа удаљен 1500 км, додатно је указао на значај IPARD програма „IPARD грантови су одлична прилика да унаприједите свој пољопривредни сектор, и да Црна Гора постане самоодржива у погледу хране, енергије и економског развоја. Истовремено, IPARD програм помаже у очувању животне средине и примјени нових дигиталних рјешења. Ако постоји сектор у Црној Гори који може дати много више и боље у будућности, то је пољопривреда. И зато вам Европска унија ставља на располагање ову финансијску подршку. Заједно са националним властима желимо да подржимо пољопривредне произвођаче и њихове агро бизнисе са јасном визијом и плановима.“
Своје искуство као корисник средстава подршке IPARD програма представио је господин Сретен Батровић, произвођач поврћа и ратарских култура из Зете, који је подршку остварио у оквиру III јавног позива кроз Мјеру 1 за набавку потребне опреме. Господин Батровић је искористио прилику да позове пољопривредне произвођаче да се пријаве на јавни позив “Током аплицирања значајну подршку су ми пружили запослени у Министарству и савјетодавним службама, документација јесте обимнија, али мислим да је подршка која се може остварити много вриједнија. Ја сам унаприједио и олакшао себи рад на газдинству па позивам и све заинтересоване пољопривреднике да се пријаве и остваре доступну подршку.”
Јавни позив кроз Мјеру 1 биће објављен 15. маја и трајаће до 15. јуна 2023. године. Ова мјера намјењена је подршци примарној производњи и има за циљ унапређење пољопривредних газдинстава, подизање нивоа конкурентности и потпуно усклађивање са ЕУ стандардима, а подржавају се инвестиције у следећим секторима пољопривредне производње: мљекарство, говедарство, овчарство и козарство, свињарство, живинарство, воћарство, повртарство, ратарство, узгој гљива и печурака, узгој ароматичног и љековитог биља, виноградарство, маслинарство, пчеларство, рибарство и аквакултура. Подржавају се инвестиције чији прихватљиви трошкови износе од 10.000 до 500.000€, а износ подршке је од 60% до 70% од укупно прихватљивих трошкова по пројекту. Подржава се искључиво набавка механизације и потребне опреме.
Министар Јоковић подсјетио је да је ово једанаести јавни позив од почетка имплементације IPARD II програма у Црној Гори, а пети јавни позив који се објављује за подршку сектору примарне производње. „Кроз 4, до сада објављена јавна позива за Мјеру 1 уговорено је укупно 475 пројеката, са вриједношћу инвестиција од око 42,93 милиона еура, односно очекиваном подршком од око 23,6 милиона еура. До сада, исплаћен је 298 пројеката и подршком у укупном износу од 11,7 милиона еура.“
Истакнуто је да почиње и интензивна промотивна кампања, те да ће се радионице за заинтересоване стране одржати у свим црногорским општинама, а да ће распоред бити постављен на IPARD сајту. Одмах након ове конференције у згради Старе Владе одржаће се презентација за консултантске куће и запослене у савјетодавним службама, како би и они сами могли да допринесу даљем ширењу информација, а све у циљу да што већи број пољопривредника препозна значај и пријави се за остварење доступне подршке.
На крају, министар Јоковић је позвао све заинтересоване да се пријаве на јавни позив и узму учешће на радионицама. Истакао је да ће током трајања јавног позива у Директорату за плаћања бити организовани дани „отворених врата“, гдје ће сваки заинтересовани корисник у директној комуникацији са запосленима који раде на реализацији овог јавног позива ријешити све своје недоумице.