Од самосталне радње до породичног бизниса кроз ИПАРД

Goranović

У Кличеву, на ободу Никшића, налази се једна од двије фабрике месне индустрије Горановић. У фабрици је ужурбано јутро. Док екипа Европске куће обилази објекат, просторије се нижу као на траци. Савремене машине и радна атмосфера коју смо затекли одају утисак праве модерне компаније. Горановићи су изградили раскошан породични бизнис. Но, сусрет с оснивачем, Ђорђијем Горановићем, враћа нас у вријеме када је ова прича почела.

“Кренули смо као обична самостална радња”, осмјехује се Горановић, и додаје: “успјели смо да изградимо двије фабрике, једну за прераду, односно производњу финалних производа од меса, а другу за кланичне капацитете”. Горановићи су улагали у технологију, произвођачке капацитете а паралелно са тим освајали тржишта. Прво локално, затим тржиште Црне Горе, а прије десетак година су се окренули и извозу.

Goranović

“Данас извозимо у неколико земаља региона: Босну и Херцеговину, Србију, Сјеверну Македонију. А од прије двије године када смо добили европски извозни број почели смо да извозимо и у земље ЕУ. Првенствено мислим на Шведску и Нјемачку”, казао нам је Ђорђије. 

Улагања су у почетку била из сопствених средстава и комерцијалних кредита. Када су се створили услови за аплицирање за ИПАРД програм потражили су подршку и од Европске уније.

“Наша компанија је до сада аплицирала за овај програм два пута и сада смо аплицирали трећи пут. Средства која смо искористили су нам омогућила да уведемо нове технолошке линије, да повећамо произвођачке капацитете и проширимо производни асортиман. Та средства нам омогућавају свеобухватну конкурентност не само на домаћем, већ и на извозним тржиштима”, нагласио је Горановић. 

Goranović

Много им је значила подршка ЕУ кроз ИПАРД програм. Како истиче Горановић, поврат даје више мотива компанијама да улажу у нове технологије. У фабрици влада посебна пријатељска атмосфера. Сваки запослени има своју улогу у ланцу производње. Ово није само радно мјесто, већ мјесто гдје су се развиле снажне везе и осјећај припадности. Јасно је да је породица темељ њиховог успјеха. Горановић наглашава да његова компанија води рачуна о својим запосленима. Кроз ИПАРД су изградили раднички ресторан, санитарни дио и дио за одмор. Он наводи да иако им то не доноси профит просторије морају бити адекватне за њихове раднике а то су постигли кроз подршку ЕУ. Њихова успјешна прича није занемарила ни ширу заједницу. Месна индустрија броји око 200 радника, запошљавајући многе локалне становнике. Горановићи воде бригу и о заштити животне средине. Те су кроз ИПАРД програм изградили пречиштач отпадних вода. Како истиче Ђорђије њихове двије фабрике не генеришу никакве негативне ефекте на животну средину. Они су изградили и постројење које омогућава да квалитет отпадних вода задовољава критеријуме испуштања воде И категорије. Подједнако цијењени код куће и изван граница, Горановићи су препознатљиви по споју модерног и традиције које ова породица његује.

хттпс://yоуту.бе/Тнп6атАВЦдА

Текст и видео су преузети од Европске куће, а кроз линк у наставку можете погледати детаљније.

Од самосталне радње до породичног бизниса кроз ИПАРД - ЕУРОПЕ ХОУСЕ (европскакуца.ме)

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?