Одговорност и обавеза да због будућих генерација чувамо животну средину и природне ресурсе

Чувајући природу чувамо себе и због тога је одговорност и обавеза свих да будућим генерацијама оставимо земљу еколошки освијешћених људи, на којој се узгаја укусна и здрава храна, у којој се плива у чистој води, штити животна средина и природни ресурси.

То је порука са Трга независности у Подгорици гдје је Министарство екологије, одрживог развоја и развоја сјевера организовало обиљежавање Дана проглашења Црне Горе еколошком државом.

Министар екологије, одрживог развоја и развоја сјевера Дамјан Ћулафић истакао је да слоган „Сваки лист, свака кап“ носи поруку коју не смијемо заборавити, и зато је довољно да се држимо само њега, да цијенимо сваки лист, да чувамо сваку кап, јер у том наизглед малом, лежи оно највеће - одговорност према природи и будућим генерацијама.

Вјерујем да свако од вас има визију и жељу да Црна Гора буде чиста и просперитетна земља, без отпада, са чистим ваздухом, водом и шумама. Као министар, морам рећи да је то изазовно, али као грађанин, који свакодневно може да бира како ће се опходити према природи, увјерен сам да је тај задатак једноставнији него што мислимо, јасан је Ћулафић.

Подсјетио је да је Црна Гора 20. септембра 1991. године постала прва и остала једина држава којој је еколошко одређење записано у Уставу.

„Наша дужност је да очувамо тај имиџ, да га његујемо, будемо поносни када чујемо како посјетиоци из других земаља говоре о љепотама Црне Горе. Наша земља је створена за уживање, али и за одговорност према природи, према себи и будућим генерацијама. Хвала вам што сте ту, и што заједно радимо на очувању онога што нам је највредније“, порука је Ћулафића.

Истакао је да ће ресорно министарство и даље чинити све да санира, очува и заштити животну средину и природне ресурсе.

Тамара Брајовић из Директората за климатске промјене и заштиту природе рекла је да је данашњи догађај и окупљање подсјетник на завјет према земљи, води, ваздуху, Сунцу, свакој капи, сваком листу.

„Када су наши преци ходали овом земљом, они су је поштовали, разумјели су њен пулс и снагу. У њеним планинама видјели су уточиште, у ријекама извор живота, а у шумама мудрост. Данас, наша одговорност је да наставимо тај завјет и будемо чувари онога што су нам они оставили. Јер, чувајући природу, чувамо себе. Сада сви можемо да разумијемо колико је идеја Црне Горе, као прве еколошке државе на свијету, била визионарска. То је позив, обавеза сваког од нас да допринесе очувању онога што се зове извор живота“, поручила је Брајовић.

Сматра да нам је еколошка Црна Гора, својим називом, љепотом и ресурсима, припала лако и да је зато нисмо цијенили.

Сада, коначно, видимо да назив морамо да заслужимо и оправдамо, будемо захвални, тражимо опрост и дамо ново обећање да ћемо добијену љепоту и богатство пазити и вољети. Ми, у институцијама ћемо наставити да се трудимо и најбоље европске и глобалне праксе преточимо у законе и стратегије, да едукујемо себе и вас, да штитимо биодиверзитете, да заштитимо земљу, ваздух и воду, да размјењујемо искуства и упозоравамо. Али, без вас, нећемо имати добру примјену Закона и нећемо успјети, сигурна је Брајовић.

Грађанкама и грађанима је поручила да одлажу отпад гдје треба, да рециклирају,y не загађују, да засаде дрво, очисте, да упозоре друге да не бацају смеће, да уче друге да воле своју земљу.

„Верујем да ће наша дјеца бити свакако, боља од нас, али је на нама да им оставимо земљу освјешћених људи, на којој се узгаја укусна и здрава храна, земљу у којој се плива у чистој води, у којој се дочекују гости који ће је поштовати. Све смо бољи, али нам желим да будемо и прва и права еколошка држава и прави еколози и у глави и у срцу“, рекла је Брајовић.

Извршни директор Еко-фонда Драшко Бољевић, казао је да су се у посљедње три године све активности у Еко фонду односиле на заштиту животне средине и заштиту јединог богатства које имамо, а то је простор и оно што је Бог подарио.

Активности које смо радили огледале су се у озелењавању јавних површина, уклањању дивљих депонија, набавци комуналне опреме. Обавеза институције коју представљам је да ради на подизању свијести грађана, првенствено родитеља, а све са циљем да генерације које буду долазиле наредним генерацијама остављају бољу и здравију животну средину, рекао је Бољевић.

Програм је био посвећен дјеци, како би се од малих ногу подстакла њихова свијест о заштити животне средине. Дјеца су уживала у забавном програму „Чисте игре“ са Жарком Жапцем, гдје су уз игру и анимацију еколошким материјалима учила о важности очувања природе.

У склопу радионице „Мјузиклаже“, у сарадњи са Музичким центром Црне Горе, малишани су правили музичке инструменте од рециклираних материјала, усавршавајући моторичке и креативне вјештине. ЈП Национални паркови Црне Горе су организовали „Ликовну едукативну радионицу са ренџером“, гдје су се дјеца упознала са националним парковима и симболима кроз цртање и бојанке. Приказан је и кратки филм „Да ли ти недостајем?“, а догађај је употпунио наступ КИЦ поп хора.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?