- Влада Црне Горе
Пореска управа Одређивање рока предаје робе приликом стављања роб...
Одређивање рока предаје робе приликом стављања робе у транзитни поступак
У циљу једнообразног поступања свих царинских испостава, подсјећамо на примјену сљедећих одредби царинских прописа:
- Лице које уноси робу у царинско подручје Црне Горе дужно је да робу превезе без одлагања, путем и на начин који је одредио царински орган, до надлежног царинског органа или мјеста које је царински орган одобрио или одредио или у слободну зону, сходно члану 101 став 1 Царинског закона. Ако због непредвиђених околности или више силе, обавезе из члана 101 став 1 овог закона не могу бити испуњене, лице које уноси робу у царинско подручје Црне Горе, односно лице које дјелује за његов рачун дужно је да без одлагања обавијести царински орган о тим околностима (сходно члану 103 став 1 Царинског закона). У случају непредвиђених околности (инцидента) током кретања робе у оквиру поступка транзита, превозник је дужан да поступи у складу са чланом 429 Уредбе о ближем начину спровођења царинских поступака и царинских формалности (у даљем тексту уредба).
- Роба, стављена у национални поступак транзита, превози се до одредишне царинске испоставе економски оправданим путем, сходно члану 424 уредбе. Ако полазна царинска испостава или носилац поступка сматрају то потребним, та царинска испостава прописује пут кретања робе у националном поступку транзита, узимајући у обзир информације које достави носилац поступка.
- Сходно члану 423 уредбе полазна царинска испостава треба да одреди рок у коме се роба подноси у одредишну царинску испоставу, узимајући у обзир:
1) пут кретања,
2) превозно средство,
3) прописе којима се уређује саобраћај,
4) информације које достави носилац поступка.
Напомињемо да је полазна царинска испостава дужна да одреди реалан рок за подношење робе одредишној царинској испостави, узимајући при томе у обзир наведене одредбе, као и захтјев носиоца поступка. Препорука је да се рок за подношење робе у транзитном поступку одређује у трајању до 72 часа, који је у већини случајева довољан обзиром на величину царинског подручја Црне Горе и узимајући у обзир прописе из области саобраћаја (нпр. Закон о радном времену и паузама у току радног времена мобилних радника и уређајима за евидентирање у друмском саобраћају или други саобраћајни прописи који утичу на начин превоза и сл.), осим када су у питању дувански производи, када се препоручује одређивање рока у трајању до 24 часа.
У сваком конкретном случају, полазна царинска испостава је дужна да одреди рок за подношење робе одредишној царинској испостави, у којем се роба може допремити до одредишта. У складу са подзаконским актом из члана 119 став 2 Царинског закона, односно Правилником о облику, садржају и начину подношења царинске декларације и других образаца који се употребљавају у царинском поступку, у рубрику Д/Ј обрасца ЈЦИ (Контрола полазне и одредишне испоставе) уписује се, у четврти ред, датум кад је роба стављена на располагање носиоцу поступка а одвојено косом цртом рок иступа робе.
Чланом 423 став 2 уредбе је прописано да рок за подношење робе одредишној царинској испостави, који одреди полазна царинска испостава, треба да поштују и друге царинске испоставе и тај рок не могу мијењати.
Дакле, рок за допремање робе одредишној царинској испостави, који одреди полазна царинска испостава, обавезује одредишну царинску испоставу. Из наведеног разлога је битно да полазна царинска испостава одреди реалан рок за подношење робе одредишној царинској испостави.
Горе наведено се примјењује и приликом одређивања рока за иступ робе код извоза, поновног извоза и пасивног оплемењивања.
(Акт Управе прихода и царина број И/1-42580/1-23 од 7.11.2023.године)