- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Одржан Други састанак УО пројекта „Интегрисање био...
Одржан Други састанак УО пројекта „Интегрисање биодиверзитета у секторске политике и праксе и јачање заштите кључних тачака биодиверзитета у Црној Гори”
У просторијама #МЕППУ одржан је Други састанак Управног одбора (УО) пројекта „Интегрисање биодиверзитета у секторске политике и праксе и јачање заштите кључних тачака биодиверзитета у Црној Гори”.
Пројекат је фокусиран на кључна подручја биодиверзитета (КБА) Црне Горе, обухвата разне врсте интервенција и укључује заштиту екосистема и рад са производним секторима, као што су туризам, пољопривреда и шумарство. Пројекат ће обезбиједити унапријеђено управљање заштићеним подручјима да би се осигурало поштовање међународних захтјева који се односе на заштиту важног биодиверзитета у оквиру кључних подручја биодиверзитета и других међународних кључних тачака биодиверзитета, са циљем да помоћу инструмената просторног планирања промовише конкретна рјешења за очување важног и незаштићеног биодиверзитета ван заштићених подручја.
Марија Трипуновић, менаџерка пројекта, упознала је чланове УО са активностима које су реализоване у периоду април-јул 2023. године, као и са планираном динамиком за наредни период, с посебним акцентом на активности које се односе на унапрјеђење студија заштите, увођење биодиверзитета у просторно планирање и подстицање очувања биодиверзитета у пољопривреди.
Тамара Брајовић, директорица пројекта, указала је на неопходност међусекторске сарадње и адекватну комуникацију постигнутих резултата, на којој ће се радити кроз прирпему предстојећих активности.
Мотивисани данашњим закључком да се све активности реализују у складу са планом и задацима који су утврђени Планом рада за 2023. годину, наставља се даљи рад на једном од најзначајних пројеката из области заштите природе и биодиверзитета икад.
Пројекат ,,Интегрисање биодиверзитета у секторске политике и праксе и јачање кључних тачака биодиверзитета у Црној Гори'' се финансира кроз Глобални фонд за животну средину (ГЕФ), а спроводи га Министарство екологије, просторног планирања и урбанизма (МЕППУ) у сарадњи са Канцеларијом Програма за развој Уједињених нација (УНДП).