Одржан конститутивни састанак владиног Савјета за права лица са инвалидитетом: Заштита и друштвена афирмација лица са инвалидитетом је правни и етички императиве сваког друштва

Данас је у Влади Црне Горе одржан конститутивни састанак Савјета за права лица са инвалидитетом сходно одлуци Владе о образовању овог савјета која је донијета 4. априла 2024. године и Одлуци о именовању чланова Савјета од 13. јуна 2024, чиме је 44. Влада након двије године кашњења, створила услове за почетак рада овог Савјета.

Наиме, Савјет за права лица са инвалидитетом, као привремено радно тијело формиран је прије двије године, али рјешење о именовању Савјета, усљед организационих и структурних промјена није донијет од стране претходне владе па самим тим Савјет није ни могао бити функционалан.

За предсједника актуелног Савјета за права лица са инвалидитетом, Влада је именовала др Срђана Павићевића, потпредсједника Владе за рад, образовање, здравство и социјална питања, док су за потпредсједнике Савјета именовани: Fatmir Gjeka, министар људских и мањинских права и Светлана Цицварић, представнца НВО „Еквивалент”. Остали чланови Савјета су: министар рада и социјалног старања, министар здравља, министар унутрашњих послова, министар правде, министар јавне управе, министар просвјете, науке и иновација, министар економског развоја, министар културе и медија, министар просторног планирања, урбанизма и државне имовине, секретар Секретаријата за законодавство, генерални директор Директората за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом у Министарству људских и мањинских права. директор Завода за запошљавање Црне Горе, предсједник Параолимпијског комитета Црне Горе као и пет представника невладиних организација која спадају у категорију лица са инвалидитетом и акивно учествују у креирању и спроводјењу политика у овој области.

Нужност формирања Савјета за права лица са инвалидитетом, произилази из потребе да се синхронизованим и одговорним системским радом  унаприједи  заштита и промоција људских права лица с инвалидитетом, имајући у виду преузете међународне обавезе које је Црна Гора преузела ратификацијом Конвенције Уједињених нација о правима лица са инвалидитетом и обавезом ускладјивања националног законодавства са међународним стандардима из чека произилази нужност развоја политика, закона и програма који уклањају баријере и гарантују уживање грађанских, културних, економских, политичких и друштвених права лицима с инвалидитетом.

Додатно, Извјештај о напретку Црне Горе на путу ка придруживању ЕУ за 2023 годину, а који се тиче поглавља 19 и поглавља 23, посебно охрабрује формирање Савјета за права лица са инвалидитетом, што је и привремено мјерило у Преговарачком поглављу 23 - Правосуђе и темељна права. 

Према ријечима предсједника Савјета, др Срдјана Павићевића: 

Однос једног друштва према правима и потребама особа са инвалидитетом је његова лична карта, доказ о степену поштовања људских права, степену градјанске културе и солидарности. Лица са инвалидитетом не траже ни самилост ни повластице већ права и прилике да буду пуноправни чланови друштва и додао:

Персонална структура новоформираног Савјета ме увјерава да ће његов рад бити продуктиван и да ће надмашити декларативни и стратешки приступ који се до сада није дао очекиване резултате и направио значајне помаке на плану гаранција, промоције и имплементације европских стандарда у области правне заштите и друштвене афирмације лица са инвалидитетом.  

Konstutivna sjednica Savjet za prava lica sa invaliditetom
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?