- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Одржан округли сто на тему ,,Будућност Термоелектр...
Одржан округли сто на тему ,,Будућност Термоелектране Пљевља, изазови на путу декарбонизације енергетског сектора’’
Државни секретар за екологију Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, проф. др Данило Мрдак присуствовао је Округлом столу ,,Будућност Термоелектране Пљевља, изазови на путу декарбонизације енергетског сектора’’ који је организовао НВО “Еко тим”. На Округлом столу су учествовале и представнице Дирекције за климатске промјене Министарства, Данијела Чабаркапа и Јелена Бан. Испред Министарства капиталних инвестиција, Округлом столу присуствовао је вршилац дужности генералног директора Владимир Дурутовић, као и Небојша Јаблан, експерт у области енергетике. Испред Агенције за заштиту природе и животне средине учествовала је еколошка инспекторка Весна Зарубица, док је НВО “Еко тим” представљала Дијана Милев Чавор.
Суочени са изазовом даљег рада ТЕ Пљевља након потрпшених 20 000 сати, Округли сто је била идеална прилика за дискусију о будућности рада ТЕ Пљевља и реализацији пројекта еколошке реконструкције, кроз призму будућег енергетског развоја Црне Горе.
Уводним обраћањем државни секретар проф. др Данило Мрдак указао је на велику важност промовисања енергетске транзиције, уз подршку великог броја међународних донатора укључујући националне владе, непрофитне и међународне организације у циљу смањења енергетске зависности Црне Горе.
Министарство екологије, прсторног планирања и урбанизма, заједно са Министарством капиталних инвестиција наставља да ради на реализацији Националних планова за енергетику и климатске промјене (НЕЦПс), чији нацрт се ближи финализацији, а који ц́е омогућити имплементацију неопходних мјера, како би се испунили стратешки циљеви до 2030. године.
“Текући процес израде Националних планова за енергетику и климатске промјене НЕЦПс дефинисаће циљеве и мјере у сектору енергетике до 2030. године, уз одређивање интеракција између различитих димензија (допринос обновљивим изворима, енергетској ефикасности и смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште).”, изјавио је Мрдак.
Ревизијом Националног утврђеног доприноса НДЦ, Црна Гора као нову циљну вриједност поставља смањење емисије гасова од 35% до 2030. године, а у односу на 1990. годину, односно смањење емисија гасова са ефектом стаклене баште за 2117 килотона до 2030. године.
Закључено је да би даљим унапрјеђењем циљни ниво могао бити повећан на 39%.
“Извјесност у овом правцу, паралелно са даљим напретком ка Европским интеграцијама, створиће простор да до 2025. године даље ревидирамо националне циљне вриједности, као и успостављање нискокарбонске привреде до 2050. године.”, изјавио је државни секретар Мрдак.