- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Одржан округли сто на тему климатских промјена
Одржан округли сто на тему климатских промјена
Британска амбасада Подгорица је јутрос организовала округли сто на тему климатских промјена. Циљ овог скупа је отворена дискусија између међународних субјеката, привредних друштава и других заинтересованих страна у вези са подршком црногорској агенди заштите животне средине.
Посебан фокус округлог стола су биле амбиције Црне Горе у борби против климатских промјена, као и рјешења која Црна Гора планира да спроведе у вези са финансијском подршком климатској агенди.
У новембру ове године, британска Влада биће домаћин конференције ЦОП26 о заштити животне средине, којој ће присуствовати делегације скоро свих земаља свијета. На конференцији ће бити ријечи о дјеловању ка остварењу циљева паришког Споразума и Оквирне конвенције Уједињених нација о климатским промјенама. Како се приближавамо ЦОП26, британска Влада истовремено окупља владе, приватне компаније и цивилно друштво како би покренули акције у кључним секторима у појединачним државама ради смањења емисија штетних гасова, мобилизације финансија, прилагођавања и изградње отпорности на ефекте климатских промјена.
Јавни и приватни актери играју кључну улогу у овој транзицији и стога је и организован овај разговор са црногорским доносиоцима политика, компанијама и невладиним организацијама како би сви боље разумјели тренутно стање ствари и како могу боље да помогну Црној Гори у остварењу ових циљева.
На отварању скупа, учесницима се обратио регионални амбасадор за ЦОП26 Дејвид Моран који је рекао да ће ЦОП26 окупити преко 100 свјетских лидера и да је задовољан што ће Црна Гора бити добро заступљена и дио глобалног разговора. „Чак и ако постигнемо све циљеве Паришког споразума, то би довело до глобалних температура које би до краја овог вијека порасле за више од 3 степена, узрокујући катастрофалне поплаве, пожаре, екстремне временске појаве и губитак многих врста. Због тога је неопходно да свијет преполови своје емисије у сљедећој деценији, те достигне нето емисију угљеника до 2050. Уједињено Краљевство се обавезало да ће то и учинити. Тачније, земље које покривају 70% свјетске економије су се обавезале да достигну нето нула емисије до 2050. године. Сада тражимо да све земље свијета учине исто, укључујући и Црну Гору.“
Моран је побројао три корака које све земље могу да преузму: први, брзо укидање енергије из угља; други, заштита шума - јер оне имају улогу у уклањању угљеника из ваздуха; трећи, морамо почети користити аутомобиле с нултом емисијом.
“Тај ће напор захтијевати ангажман не само Министарства екологије, већ и других министарстава, посебно министарстава финансија и капиталних улагања“, додао је он. „За постизање ових циљева потребна им је пословна подршка - како би дошли до иновативних, зеленијих начина рада и како би банке могле понудити зелено финансирање. Учешће појединаца ће једнако бити неопходно. Цјелокупна заједница ће морати да пружи све што је у њиховој моћи како би се постигли ови циљеви. Зато смо данас овдје”, нагласио је Моран.
„Ако постоји тема која може да зближи цијели свијет онда је то екологија и потреба за заштитом животне средине. То доживљавам као један велики космополитски искорак да се увезујемо око оних тема које границе не препознају. Црна Гора, као једина у свијету уставом уређена еколошка држава, заслужује да да допринос, упркос својој величини у глобалним размјерама“, навео је потпредсједник Владе Црне Горе др Дритан Абазовић.
Говорећи о проблему екофобије као осјећају страха за животну средину, који ће тек преовладавати у свијету и у Црној Гори, потпредсједник Владе Абазовић нагласио је да Влада Црне Горе мора амбициозно приступити покушају помоћи промјене свијести грађана Црне Горе у правцу едукације, схватању приоритета и важности обновљивих извора енергије, коришћењу досад неупотријебљених еколошких потенцијала Црне Горе, истичући да је еколошка Црна Гора највећа компаративна предност наше државе.
Државни секретар за екологију у Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма, Данило Мрдак је истакао црногорску посвећеност достизању циљева Паришког споразума. Он је овом приликом истакао да су сљедеће двије године кључне за црногорско друштво и економију те да храбрим али на реланости утемељним одлукама и њиховим досљедним спровођењем „можемо издићи комплетну економију али и међународни положај и препознатиљвост Црне Горе на ниво који се тренутно чини недокучивим. Уколико то не урадимо сада и уколико се будемо руководили себичним размишљањима попут остављања тешких одлука својим насљедницима јер то је далеко и не мора се то бас сада, ризикујемо да наставимо да каскамо за свијетом и да дођемо у ситуацију да ће нам се енергетиски сектор урушити сам од себе под теретом међународно преузетих обавеза и у законима постављених рјешења.“ Мрдак је истакао да немамо времена за чекање и да морамо бити врло активни и предузимљиви у периоду пред нама.