Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан округли сто о нацрту Програма економских реформи 2023-2025

Објављено: 16.12.2022. 14:10 Аутор: Министарство финансија

У оквиру јавне расправе о нацрту Програма економских реформи (ПЕР) Црне Горе од 2023 - 2025. године, предложене реформске мјере и структура нацрта, оцијењени су позитивним на округлом столу.

У циљу веће транспарентности и објективног приказа документа, на данашњем округлом столу представљен је нацрт ПЕР-а, у организацији Министарства финансија (МФ), уз подршку УНДП-а кроз пројекат „Јачање транспарентног и одговорног управљања јавним финансијама у Црној Гори“.

Током дискусије су саопштени одређени предлози који су се односили на унапрјеђењу и креирању нових политика за грађане, институционалне механизме свеобухватне контроле и превођење у легалан радни однос лица која раде „на црно“, фискалну политику, политику запошљавања, смањењу увоза животних намирница, финансисјки систем, висину оснивачког улога приликом оснивања Друштва са органиченом одговорношћу, рационалније трошење буџетских средстава, доприносе за обавезно социјално осигурање, управљање отпадом као једним од приоритетних проблема. Такође, похваљена је структура документа. По завршетку јавне расправе, Радна група за израду ПЕР-а ће сагледати и обрадити све предлоге и сугестије, након чега ће финализовати текст Програм економских реформи.

Дебати су присуствовали представници Савеза синдиката Црне Горе, Уније слободних синдиката, Делегације ЕУ у Црној Гори, Привредне коморе, Уније послодаваца, Управе за статистику, као и општине Бијело Поље, Главни град Подгорица, Приејестоница Цетиње, као и ресорних министарстава у Влади Црне Горе и други.

„Програм економских реформи (ПЕР) је најважнији средњорочни документ Црне Горе и представља основу за дијалог земље са државама чланицама и институцијама ЕУ о питањима макроекономских, фискалних и структурних реформи. У оквиру нацрта поглавља 5, структурне реформе су фокусиране на три кључна изазова, и то: повећање запослености нарочито жена и младих, као и рјешавање дугорочне незапослености; јачање регулаторног окружења и смањење неформалности у привреди, саопштио је национални ПЕР координатор, Милош Меденица.

Процес консултација у припреми ПЕР-а је реализован у двије фазе. У септембру 2022. године покренут је дијалог са спољним заинтересованим странама са позивом да дају своје предлоге реформских мјера које ц́е бити интегрисане у ПЕР. У децембру су настављене консултације, са циљем да се разговара о првом нацрту укупног документа.

Нацрт Програма економских реформи за Црну Гору за период 2023-2025. година садржи три кључна поглавља: макроекономски оквир, фискални оквир и поглавље о структурним реформама. Макроекономски оквир садржи средњорочне макроекономске пројекције (БДП, инфлација, платни биланс). Поглавље о фискалном оквиру заснива се на средњорочном фискалном оквиру и буџетским плановима за три године.

Влада Црне Горе ће у јануару 2023. године усвојити ПЕР 2023 – 2025, а  у истом мјесецу биће достављен Европској комисији.

Тагови

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?