Одржан округли сто о Нацрту Програма економских реформи 2024-2026

Објављено: 14.12.2023. 14:18 Аутор: Министарство финансија

У циљу веће транспарентности и објективног приказа документа, на данашњем округлом столу представљен је нацрт Програма економских реформи 2024-2026 (PER), у организацији Министарства финансија (МФ), уз подршку Програма Уједињених нација за развој (UNDP) у Црној Гори, кроз пројекат „Јачање транспарентног и одговорног управљања јавним финансијама у Црној Гори“, који финансира Министарство финансија Републике Словачке.

Okrugli sto

Циљ округлог стола је да се представи Нацрт документа, као и начин на који заинтересоване стране могу најбоље допринијети његовој изради. Програм економских  реформи припрема се на нивоу Владе Црне Горе, а у сарадњи са свим кључним актерима друштвене заједнице. Документ у потпуности мора да буде усаглашен са Предлогом закона о буџету, како би могао да буде и јавно објављен. Ове године методологија је значајно измијењена у односу на све претходне године, посебно у дијелу структурних реформи. Тако је, у ранијем периоду, Европска комисија очекивала да се достави минимум 20 реформских мјера, међутим од ове године ЕК захтијева 6 мјера структурних реформи. У припреми документа постојала је синергија свих линијских минстарстава.

Отварајући округли сто, национална PER координаторка, др Бојана Бошковић, саопштила је да је поглавље Структурне реформе  достављено 26. новембра Европској комисији на мишљење.

PER, како је истакла, представља документ од посебне важности који трасира прави оквир преговора са Европском унијом.

Помоћница сталне представнице UNDP-а, др Драгана Радевић поручила је да организација коју представља континуирано пружа подршку Министарству финансија у припреми кључних стратешких докумената, те да ће на том фону и наставити да асистира како би Програм представио неопходне и кључне реформе за Црну Гору.

Консултанткиња UNDP-а, др Нина Вујошевић презентовала је Нацрт програма и истакла да су кључни циљеви економске политике: (i) диверсификација економске активности и повећање конкурентности привреде; (ii) јачање отпорности економије на екстерне шокове; (iii) обезбјеђивање макроекономске и фискалне стабилности; (iv) унапрјеђење пословног амбијента и (v) покретање снажног инвестиционог циклуса. Наведене циљеве могуће је остварити комбинацијом мјера економске политике за јачање макроекономског амбијента и стварање услова за оџивост јавних финансија, са мјерама које се односе на рјешавање структурних проблема у економији.

Нацртом програма је пројектован економски раст од 3,2% током периода 2024-2026. година. Расту ће допринијети и структурне реформе предвиђене Програмом, чији је квантитативни ефекат процијењен на 0,3% БДП. Фискални оквир предвиђен Нацртом програма укључује достизање примарног суфицита буџета 2026. године, уз остваривање просјечног дефицита буџета на нивоу испод 3% БДП током наредне три године. Наведено ће се, између осталог, остварити спровођењем мјера фискалне консолидације, које ће утицати на повећање прихода и заустављање раста „непродуктивне потрошње“. Ријеч је о побољшању пројекција у односу на средњорочне пројекције фискалног оквира објављене у јулу мјесецу у Смјерницама макроекономске и фискалне политике.

Током дискусије су саопштени одређени предлози који су се односили на укључивање привреде у израду Програма, како би реформе биле имлементиране на прави начин. 

Дебати су присуствовали представници Савеза синдиката Црне Горе, Уније слободних синдиката, Делегације ЕУ у Црној Гори, Привредне коморе, Уније послодаваца, UNICEF-а, Државне ревизорске институције, Института за стратешке студије и пројекције, Секретаријата Савјета за конкурентност, Скупштине Црне Горе, Амбасаде Њемачке, Заједнице општине, Управе за статистику, као и општине Улцињ, Даниловград, Тузи, Бар, Тиват, Андријевица, представници ресорних министарстава у Влади Црне Горе и други.

По завршетку јавне расправе, Радна група за израду PER-а ће сагледати и обрадити све предлоге и сугестије, након чега ће финализовати текст Програм економских реформи.

Влада Црне Горе ће у јануару 2024. године усвојити PER 2024 – 2026, а у истом мјесецу биће достављен Европској комисији.

Предлози и сугестије могу се достављати на e-mail адресу ivana.radojicic@mif.gov.me, најкасније до 31. децембра 2023. године.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?