Одржан округли сто о Нацрту Програма економских реформи 2025-2027

У организацији Министарства финансија (МФ) на данашњем округлом столу представљен је Нацрт Програма економских реформи 2025-2027 (ПЕР), уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП) у Црној Гори, кроз пројекат „Јачање управљања јавним финансијама у Црној Гори“, који финансира Министарство финансија Републике Словачке.

Током округлог стола представљен је нацрт документа и размотрени су начини на који заинтересоване стране најбоље могу допринијети изради финалног документа. Програм економских реформи, Влада Црне Горе, припрема уз учешће свих кључних актера друштвене заједнице и исти ће бити у потпуности  усаглашен са Предлогом закона о буџету.

У складу са овогодишњим смјерницама Европске комисије за израду Програма економских реформи за период 2025-2027. година, документ се састоји из два кључна поглавља:  макроекономски оквир и фискални оквир.

„Новина у односу на прошлогодишњи Програм је да структурне реформе које су раније биле саставни дио Програма, сада представљају дио Реформске агенде/План раста. У том контексту додато је посебно поглавље о усклађености Реформске агенде са макро-фискалним оквиром, а у циљу кохерентности и кредибилитета економских и фискалних политика”- саопштила је национална ПЕР координаторка, државна секретарка у МФ др Бојана Бошковић.  О ПЕР-у 2025 -2027, говорили су и генерални директори у МФ-а, Бојан Пауновић,  Милош МишковићАндријана Улић Рајовић и Јелена Јоветић.

Током презентације документа, истакнуто је да ће сходно основном макроекономском сценарију, црногорска економија у средњем року просјечно годишње расти по стопи од 3,7%, односно по годинама, 4,8% у 2025, 3,2% и 3,1% у 2026. и 2027. години. Усљед успоравања притисака цијена на европском нивоу, очекује се постепено успоравање инфлације, која ће просјечно износити 2,9% у периоду 2025-2027. године. Снажна потрошња домаћинстава, повећање минималне и просјечне зараде и минималне и просјечне пензије, реформе пореске политике и пословног амбијента, раст инвестиционе активности и наставак раста у туризму, уз мјере секторске подршке и релевантне прогнозе економске активности и инфлације у Европи, чине основне претпоставке макроекономског сценарија у средњем року. Период 2025-2027. године карактерише отпочињање интензивног инвестиционог циклуса кроз улагања, како кроз Капитални буџет, тако и кроз грантове обезбијеђене од стране Европске уније, од којих су најзначајнији за изградњу Аутопута (дионица Андријевица-Матешево) и реконструкцију жељезничке инфраструктуре који су већ обезбијеђени. Упоредо, кроз План раста за Западни Балкан, Црној Гори ће на располагању бити 383 мил. €, у периоду 2024-2027. године за спровођење структурних реформи и улагање у инфраструктуру. Преостала средства, неоходна за амбициозни план изградње инфраструктуре, којом ће се омогућити, ширење економског потенцијала обезбиједиће се из кредитних средстава.

per 4 javna rasprava 2024

Округлом столу присуствовали су представници Делегације ЕУ у Црној Гори,  Амбасаде Њемачке, Уније слободних синдиката, Привредне коморе Црне Горе, УНИЦЕФ-а,  Секретаријата Савјета за конкурентност, Управе за статистику, Пријестонице Цетиње, Општине Петњица и друга заинтересована јавност.

Током конструктивне дискусије саопштен је низ предлога и сугестија, које ће, по завршетку јавне расправе, Радна група за израду ПЕР-а сагледати и обрадити и након тога финализовати текст Програм економских реформи.

План је да Влада Црне Горе  у јануару 2025. године усвоји ПЕР 2025 – 2027 и достави га Европској комисији.

Предлози и сугестије, у вези са наведеним Програмом, могу се достављати у току трајања јавне расправе, односно до 28. децембра 2024. године, на е-маил адресе ивана.радојициц@миф.гов.ме и анастасија.перуцица@миф.гов.ме

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?