Одржан округли сто о тексту Нацрта стратегије превенције и заштите дјеце од насиља 2024-2028

Објављено: 10.06.2024. 11:15 Аутор: Министарство рада и социјалног старања

Данас је у просторијама Завода за социјалну и дјечју заштиту одржан округли сто у оквиру Програма јавне расправе о тексту Нацрта стратегије превенције и заштите дјеце од насиља за период 2024-2028. године с циљем унапређења овог стратешког документа.

Округлом столу присуствовали су стручњаци из различитих области, укључујући социјалне раднике, представнике невладиних организација, као и представнике релевантних државних институција. Циљ округлог стола био је да се кроз конструктивну дискусију дође до најбољих рјешења и предлога који ће допринијети унапређењу заштите дјеце од насиља у Црној Гори.

Учесници су истакли кључне аспекте које је потребно додатно размотрити како би се обезбиједила ефикасна имплементација Стратегије превенције и заштите дјеце од насиља за период 2024-2028. Посебан фокус стављен је на превентивне мјере, едукацију стручног кадра, као и на јачање међуресорне сарадње.

Испред Директората за социјално старање и дјечју заштиту у Министарству рада и социјалног старања присутнима се обратила генерална директорица Мерсида Аљићевић и истакла,

Приликом имплементације Стратегије за период 2024-2028. године, Црна Гора ће настојати да оствари синергију са политикама и акцијама Европске уније за борбу против насиља над дјецом, имајући у виду Стратегију ЕУ о правима дјетета (за период 2021-2024.), Стратегију ЕУ за дјелотворнију борбу против сексуалног злостављања дјеце, као и Стратегију СЕ за права дјетета за период 2022-2027. године.

Стратегија предвиђа успостављање координисаног и досљедног начина да се на националном нивоу унаприједи превенција и пружи бољи одговор на све облике насиља над дјецом у свим окружењима, те да ће се то постићи кроз унапређење имплементације законодавног оквира, услуга  социјалне и дјечје заштите, бољег одговора сектора правосуђа, система образовања и здравства и  мијењањем друштвених норми које одобравају насиље над  дјецом и негирају дјеци статус носилаца људских права. 

Стратегија има општу сврху да пружи стратешку визију која описује путању промјена, предлаже пакет интервенција заснованих на чврстим показатељима и артикулише ланац резултата, како на плану превенције насиља тако и на плану унапређења системског одговора на насиље када до њега дође, чиме ће се унаприједити квалитет живота дјеце жртава насиља, закључила је Аљићевић.

На крају, уз захвалност свим учесницима на њиховом доприносу и конструктивним предлозима као и УНИЦЕФ-у на свесрдној подршци на изради овог документа, присутни су позвани да активно учествују у расправи и допринесу својим знањем и искуством како би коначна верзија Стратегије и Акционог плана била што свеобухватнија и ефикаснија.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?