Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан први састанак Интерресорног радног тијела за СЕЕИИСТ

Први састанак Интерресорног радног тијела за припрему услова за изградњу Међународног института за одрживе технологије на простору Југоисточне Европе (СЕЕИИСТ) на територији Црне Горе одржан је у уторак, 22. јуна 2021. године, у просторијама Министарства просвјете, науке, културе и спорта. Поред представника релевантних институција у саставу овог радног тијела, састанку су присуствовали и проф. др Мара Шћепановић, и проф. др Владимир Тодоровић, представници Црне Горе у Управном одбору СЕЕИИСТ-а.

На састанку су презентоване активности које су до данас реализоване у оквиру пројекта СЕЕИИСТ, с посебним акцентом на значај једног оваквог међународног пројекта, као и кораци који предстоје за његову успјешну реализацију. Као један од кључних приоритета за наредни период истакнуто је питање избора локације за изградњу будућег СЕЕИИСТ института, која би требало да буде позната до краја 2021. године.

Имајући у виду да Црна Гора посједује капацитете да обезбиједи локацију за изградњу СЕЕИИСТ института, али и чињеницу Црна Гора једина од земаља која је у протеклом периоду значајно подржала реализацију пројекта СЕЕИИСТ у финансијском погледу те била покретач кључних иницијатива, постоји снажно настојање да Црна Гора кандидује локацију за изградњу будућег института. Управо из тога разлога формирано Интерресорно радно тијело стручних појединаца из надлежних институција који ће заједно радити на предлагању локације у Црној Гори сходно општим, а затим и детаљним условима које пропише међународни експертски панел.

Представници радног тијела су заједно дефинисали наредне активности одговарајућих ресора, посебно указујући на немјерљив дугорочни значај који ће СЕЕИИСТ институт у сваком случају имати за Црну Гору, а нарочито ако буде одабрана као локација за изградњу института.

СЕЕИИСТ представља најозбиљнији регионални развојни пројекат, покренут 2017. године, који има потенцијал да значајно повећа конкурентност региона путем развоја комплементарних технологија. Овај паневропски научно-технолошки и медицински пројекат усмјерен је на један од највећих друштвених, здравствених изазова – борбу против канцера – те самим тим има снажну европску релевантност и перспективу.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?