Одржан први састанак Координационог тијела за унапрјеђење управљања заштићеним подручјима

Održan prvi sastanak Koordinacionog tijela za unaprjeđenje upravljanja zaštićenim područjima

(10. јун 2024.) Данас је у Подгорици одржан први састанак Координационог тијела за унапрјеђење управљања заштићеним подручјима (ЗП) - првог формалног тијела овог типа у Црној Гори, које ће дјеловати под окриљем Министарства туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера.

Предсједавајућа Координационог тијела (КТ), Тамара Брајовић, казала је да је основни задатак КТ да подстиче сарадњу међу управљачима заштићених подручја, дијели информације од значаја за унапређење процеса управљања, као и да пружа стручну подршку у припреми и имплементацији активности управљача заштићених подручја Црне Горе на основу Закона о заштити природе и Закона о националним парковима.

“Координационо тијело ће давати смјернице и препоруке за припрему планова управљања, омогућити јачање капацитета управљача заштићених подручја кроз организацију обука, повезивање са међународним организацијама и асоцијацијама, служити као механизам размјене информација и искустава, те примјера добре праксе. Дакле, очекујем да ће ово бити платформа коју ћете препознавати као најважнији инструмент за развијање пројектних идеја, превазилажење изазова и сл”, додала је Брајовић.

На састанку је дискутовано о кључним изазовима са којима се сусрећу управљачи заштићених подручја у Црној Гори, те детаљније говорено о кључним новинама и даљим корацима у развоју Законодавног и стратешког оквира за управљање ЗП.

У дијелу пружања подршке ЗП, посебан акценат је на пројекту “Интегрисање биодиверзитета у секторске политике и праксе и јачање заштите кључних тачака биодиверзитета у Црној Гори”, чија званична страница је од данас доступна широј јавности на адреси хттпс://биодиверситyмонтенегро.ме/ . 

На званичном wебситеу су доступни детаљи о пројектним активностима, актуелни релевантни јавни позиви, али и важна документа - прије свега Смјернице за интеграцију биодиверзитета у просторно планирање.  Поменути пројекат је финансиран од стране Глобалног фонда за животну средину (ГЕФ), а ријеч је о једном од прва два пројекта који се имплементирају сходно националном моделу имплементације (НИМ), односно - за спровођење истог је надлежно Министарство туризма, екологије, одрживог развоја и развоја сјевера, уз подршку УНДП.

На састанку су представљене и активности  НВО “Паркови Динарида - мрежа заштићених подручја Динарида”, те НВО “Зелени дом - Греен Хоме”, као и потенцијали апликације Травелаизер у промовисању заштићених подручја.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?