Одржан радни састанак УПЦГ и привредника са Управом за инспекцијске послове

Објављено: 24.04.2024. 07:20 Аутор: управа за инспекцијске послове

Подгорица, 23. 4. 2024. године У организацији Уније послодаваца Црне Горе (УПЦГ) одржан је радни састанак представника УПЦГ и Управе за инспекцијске послове (УИП) којем су присуствовали црногорски привредници - чланови Уније. Догађај су отворили предсједник УПЦГ Слободан Микавица и директорица УИП-а Ана Вујошевић који су том приликом оцијенили да данашњи састанак потврђује партнерски однос и добру праксу коју УПЦГ и УИП традиционално спроводе у сусрет љетној туристичкој сезони, а у циљу размјене информација о правилном спровођењу прописаних процедура и унапређења комуникације између привредних субјеката и надлежне институције.

Догађају организованом на иницијативу УПЦГ приствовала је и генерална секретарка Уније послодаваца Сузана Радуловић, док су учесници састанка испред УИП-а били главни инспектор рада и координатор тржишне инспекције Срђан Симовић, координаторка за туристичку инспекцију Јована Радовић и тржишна инспекторка Дарка Радуловић.

Уз захвалност на досадашњој сарадњи, предсједник УПЦГ Слободан Микавица је у свом обраћању указао на значај отвореног дијалога руководства УИП-а са привредницима и њихове спремности да на тај начин одговоре исказаним интересовањима бизнис заједнице. Он је оцијенио да је управо данашњи скуп добра прилика да привредници саопште своје недоумице, али и отворено укажу на проблеме из свакодневног пословања који се тичу примјене прописа над којима надзор обављају  инспекцијске службе обједињене у оквиру Управе за инспекцијске послове, посебно у дијелу радне, тржишне и туристичке инспекције.

Директорица Управе за инспекцијске послове Ана Вујошевић истакла је да се УИП налази у веома изазовном периоду који карактерише упитан начин даљег функционисања и организације овог органа с обзиром на информацију Владе о децентрализацији. Ипак, то не утиче на редован рад инспекцијских служби УИП-а, што потврђује и податак о готово 10% више инспекцијских надзора извршених у односу на исти период прошле године. Такође, нагласила је да ће актуелни менаџмент учинити све да обезбједи услове потребне за што квалитетнију реализацију љетње туристичке сезоне, а у духу транспарентности и бити на располагању привредницима за њихова питања и недоумице о примјени прописа у редовној пословној пракси, како би сви заједно уживали једнака права. 

У наставку састанка, представници црногорских компанија навели су примјере недозвољене праксе која нарочито погађа њихово редовно пословање, а говори о израженој сивој економији и постојању нелојалне конкуренције нарочито присутне кроз рад великог броја трговина, услужних дјелатности  и онлине трговина које нису регистроване и послују нелегално. Посебан проблем чине и нерегистровани објекти за смјештај и издавање, који на више начина угрожавају пословни амбијент, чине нелојалну конкуренцију регистрованим привредницима, и гдје држава губи огроман дио буџетских прихода. Такође, указали су на баријере које се евидентирају кроз исрцпне и превише дуге процедуре потребне за запошљавање и рад странаца ангажованих у Црној Гори, посебно у току љетње туристичке сезоне, проблематику која се односи на одлуке о радном времену и седмичном одмору, као и бројна друга питања.

На оцјену да инспектори примат треба да дају превентивном дјеловању и едукацији привредника, а не њиховом кажњавању, директорица УИП-а је подсјетила на своје уводно излагање и напоменула да то представља једно од основних начела инспекцијског надзора којим сваки инспектор треба да се води. У  прилог томе саопштила је податак да су у готово 25% надзора извршених током 2023. године инспекцијске службе предузимале управо превентивне мјере. Најављујући да ће таква пракса бити настављена и у наредном периоду, представници УИП-а су упутили позив привредницима да отворено и без задршке пријаве све уочене неправилности и недозвољена поступања инспектора, како би УИП такву праксу могао правовремено и на законит начин да процесуира.

Састанак је закључен оцјеном да је данашња дискусија резултирала бројним важним информацијама које ће бити од посебне користи за даљи рад и Управе за инспекцијске послове и самих привредника. Учесници су се сагласили да сусрети ове врсте представљају директну подршку процесима изградње амбијента којим се подстиче одрживи развој бизниса и унапређује приватно-јавни дијалог, што је пракса на којој ће УПЦГ и УИП инсистирати и примјењивати је и у наредном периоду.

UPCG


Да ли вам је садржај ове странице био од користи?