Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржан састанак Радне групе за израду Анализе функционисања система локалне самоуправе

Објављено: 07.07.2023. 12:15 Аутор: Министарство јавне управе


Sastanak Radne grupe za izradu Analize LS (22)Sastanak Radne grupe za izradu Analize LS (22)Трећи састанак Радне групе за израду Анализе функционисања система локалне самоуправе у Црној Гори одржан је данас. Тим поводом у ескпертској мисији у Црној Гори боравили су експерти SIGMA/OECD Моника Куриан и Патрик Прузински, који пружају стручну подршку овом процесу.

Државни секретар Министарства јавне управе Драгиша Јањушевић и координатор Радне групе у уводном дијелу је истакао да је децентрализација локалне самоуправе најважнији процес који ће се дешавати, као и циљ и настојање да Анализа функционисања локалне самоуправе буде мапа пута како треба да почне процес децентрализације локалне самоуправе у Црној Гори.

„Главни циљ је права, суштинска децентрализација система локалне самоуправе, који треба да буде заснован на доказима, и мислим да је ова анализа која нас очекује путоказ који треба да доведе и до измјене Закона о локалној самоуправи“, рекао је Јањушевић.

Он је навео да је постављена и усвојена методологија за израду функционалне анализе система локалне самоуправе.

„Један од методолошких праваца је и упитник који је упућен свим локалним самоуправама, и већ добијамо податке из којих треба да изађу суштински докази на основу којих ће се темељити читав тај процес будуће децентрализације и функционисања локалне самоуправе“, рекао је Јањушевић.

Експерткиња Моника Куриан казала је да је SIGMA заједничка иницијатива Европске уније (ЕУ) и организације OECD, која је у региону присутна преко 30 година.

„Пружамо подршку у реформи јавне управе, органима централне управе. Сада смо почели да се бавимо и локалном самоуправом и са задовољством ћемо пружити непристрасне и професионалне савјете у настојању да се унаприједи овај сегмент управе“, рекла је Куријан.

Она је истакла да им је драго што их је Министарство јавне управе позвало да помогну у припреми и спровођењу функционалне анализе локалне самоуправе у Црној Гори.

„Бићемо ту да пружимо своје савјете у овој области и задовољни смо чињеницом да МЈУ спроводи овај процес на партиципативан начин, који подразумијева учешће свих заинтересованих страна, не само органа управа, већ и академске заједнице“, казала је Куриан.

Она је истакла да је најважније да у том процесу учествује Заједница општина, као и све локалне самоуправе.

„Са задовољством очекујемо сарадњу са локалним самоуправама у раду на томе да им помогнемо да развију своје капацитете за придруживање ЕУ“, рекла је Куриан.

Генерална секретарка Заједнице општина Црне горе Мишела Манојловић казала је да је важно што им је у Радној групи дата прилика да активно учествују и да изнесу реалне проблеме у којима се налазе локалне самоуправе.

“А анализа је управо та врста документа која треба да садржи врло аргументоване проблеме општина, да би могла да да одговарајућа рјешења и да би локалне самоуправе могле да функционишу на начин на који треба”, рекла је Манојловић.

Манојловић је казала да је локална управа сама по себи сложен систем али, како је додала, без обзира на то, глас локалних самоуправа се мора чути у свим радним групама.

“ Надамо се да ће се препознати суштински узроци, да ће се извршити анализа прије свега односа локалних и централних власти, нивоа утицаја локалних самоуправа на јавне политике, како би се та законска рјешења прилагодила локалним самоуправама”, истакла је Манојловић.

 На данашњем састанку истакнута је важност унапређења система локалне самоуправе, али да би до тога дошли неопходно је урадити квалитетну процјену постојећег стања, на бази које ће се креирати прецизне и сврсисходне препоруке за будућу реформу.

У том контексту, Радна група је раније креирала јединствени Упитник за јединице локалне самоуправе, који садржи свеобухватна питања чији одговори треба да буду основа за процјену статуса и квалитета локалног управљања и децентрализације (надлежности и компетенције, локална аутономија, организација локалне самоуправе, учешће јавности у креирању локалних јавних политика, пружање услуга), процјену система финансирања локалних самоуправа (фискална аутономија, фискална одговорност), процјену управљања кадровима на локалном нивоу (интерне процедуре, запошљавање, квалитет кадрова); процјену односа између органа државне управе и органа локалне самоуправе, процјену спровођења међународне и међуопштинске сарадње.

Јединственост овог упитника огледа се у свеобухватности питања, као и потребе да се за давање одговора инволвирају све структуре општине (локална управа и привредна друштва чији је основач општина), а остављен је и простор да у отвореним питањима општине укажу на све оно што сматрају важним за функционисање система локалне самоуправе у пракси.

Процес прикупљања података од стране општина још увијек је у току, а на данашњем састанку представљена је структура Анализе система локалне самоуправе, која садржи преглед питања која ће анализирана у овом документу.

Према садашњим процјенама Анализа функционисања система локалне самоуправе У Црној Гори требало би да буде припремљена и достављена Влади Црне Горе на усвајање у октобру 2023. године

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?