- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Одржан састанак страна уговорница Конвенције о нук...
Одржан састанак страна уговорница Конвенције о нуклеарној сигурности (ЦНС)
Делегација Црне Горе учествовала је на Заједничком осмом и деветом прегледном састанку страна уговорница Конвенције о нуклеарној сигурности (ЦНС), која се одржала у Бечу у периоду 20-31. март у сједишту Међународне агенције за атомску енергију. Делегацију су чинили: амбасадор Веселин Шуковић, стални представник Сталне мисије Црне Горе при УН, ОЕБС-у и другим међународним организацијама, шеф Делегације, Тамара Ђуровић, национална контакт тачка за Конвенцију о нуклеарној сигурности и руководитељка Дирекције за ваздух, воду и земљиште у Директорату за екологију и климатске промјене Министрарства екологије, просторног планирања и урбанизма, замјеница шефа Делегације, Весна Биговић инспекторка за заштиту од зрачења и представница Управе за инспекцијске послове, др Никола Свркота представник Центра за екотоксиколошка испитивања који је уједно носилац дозволе за управљање складиштем радиоактивног отпада и Босиљка Вуковић Симоновић, И секретар Сталне мисије Црне Горе при УН, ОЕБС-у и другим међународним организацијама.
Црна Гора је страна уговорница Конвенције о нуклеарној сигурности од 22. јула 2015. године и до сада је Влада Црне Горе усвојила три национална Извјештаја о имплементацији обавеза које проистичу из Конвенције о нуклеарној сигурности и три пута Одговоре на питања страна уговорница Конвенције и исте доставила Секретаријату Међународне агенције за атомску енергију.
Стране уговорнице Конвенције о нуклеарној сигурности су се окупиле како би размијениле своја искуства и научене лекције у постизању и одржавању високог нивоа нуклеарне сигурности широм свијета. Састанак се одржава сваке три године, а претходни Прегледни састанак, заказан за 2020. годину, одложен је због пандемије ЦОВИД-19, чиме је ово постао Заједнички осми и девети прегледни састанак ЦНС-а.
Јачање националних регулаторних способности, узимајући у обзир сигурносне аспекте нових и иновативних технологија; подстицање међународне сарадње и мисија стручног прегледа; и јачање приправности и аранжмана за реаговање у ванредним ситуацијама идентификовани су као заједнички приоритети на Заједничком осмом и деветом прегледном састанку Конвенције о нуклеарној сигурности (ЦНС), који је завршен у Бечу прошле седмице. Састанку је присуствовало 900 делегата који су представљали 82 стране уговорнице, од укупно 91.
Прегледни састанак је отворио генерални директор Међународне агенције за атомску енергију гдин Рафаел Мариано Гросси који се у свом говору фокусирао на важност Конвенције, не само за државе с постојећим нуклеарно-енергетским програмом, већ и за све државе које примјењују нуклеарну енергију у мирољубиве сврхе. У свом уводном обраћању нагласио је да је Конвенција о нуклеарној сигурности (ЦНС) један од најважнијих и најпоштованијих правно-обавезујућих међународних инструмената у области нуклеарне сигурности. Веома је важно да међународна заједница и државе, било да имају нуклеарну енергију или не, или размишљају о томе или не, препознају да је ЦНС инструмент за све и да сви имамо потребу и обавезу да учествујемо. Нагласио је да је од виталне важности да државе буду посвећене одредбама Конвенције о нуклеарној сигурности, посебно имајући у виду да све више владе прихватају и уводе нуклеарну енергију, како би се на тај начин позабавиле и енергетском сигурношћу и кризом климатских промјена. Такође, гдин Гросси је примијетио да је међународна посвећеност високом нивоу сигурности гдје је прињер поштовање одредби ЦНС-а изузетно релевантна у садашњим временима. Нагласио је да је управљање околностима без преседана које утичу на сигуран рад нуклеарних постројења постало посебно релевантно у посљедње вријеме, не само због рата у Украјини, већ и због пандемије ЦОВИД-19.
Током двонедјељног прегледног састанка, учесници су разговарали и договорили о другим областима нуклеарне сигурности, прије свега важности развоја стратегија управљања старењем и дугорочног рада нуклеарних постројења, стратегије и приступе рјешавању климатских промјена и њиховог утицаја на сигуран рад нуклеарних постројења; и осигурање поузданих нуклеарних ланаца снабдијевања.
Током прве седмице састанка, уговорне стране су представиле и расправљале о својим националним извјештајима у седам група држава. Сходно обавезама које проистичу из Конвенције, на објављене националне извјештаје 61 страна уговорница су поставиле 5112 питања. У редовном читању извјештаја Црна Гора је била активан учесник и другим државама чланицама Конвенције поставила је 20 питања. На Заједничком састанку Црна Гора се налазила у Групи 7 заједно са сљедећим државама: Чиле, Њемачка, Гана, Индија, Кувајт, Летонија, Перу, Бразил, Пакистан, Сингапур, Вијетнам и Конго. У процесу читања националних извјештаја и постављања питања, Црној Гори су државе стране уговорнице поставиле укупно 25 питања и то: Француска (15), Босна и Херцеговина (1), Сингапур (1), Индија (1), Сједињене Америчке Државе (1), Перу (5) и Бразил (1). Делегација Црне Горе представила је 24. марта Трећи национални извјештај Црне Горе о имплементацији ЦНС-а, као и Одговоре на питања страна уговорница, након чега су услиједила ад хоц питања на која су одговарали чланови Делегације. У извјештају за Црну Гору, између осталог, наведено је да је Група 7 за Црну Гору идентификовала:
један изазов: Успоставити структуру која уједињује различите државне службенике који обављају функције регулаторног тијела и који припадају различитим управним тијелима како би се осигурала досљедност регулаторног оквира и његове примјене.
један предлог: Затражите мисију ИРРС или АРТЕМИС (предлог преостао од 7. прегледног састанка ЦНС-а) до наредног прегледног састанка.
двије области доброг учинка и то:
1) Укључивање концепта безбједносне културе у Стратегију заштите од јонизујућег зрачења, радијационе сигурности и управљања радиоактивним отпадом за период 2017-2021;
2) Третирање пронађених радиоактивних извора и материјала који су били изван регулаторне контроле.
Друга седмица је била фокусирана на извјештаје (сажетке) из група држава и на расправу и усвајање сумарног извјештаја, извјештаја Радне групе отвореног типа и извјештаја предсједнице Заједничког осмог и деветог прегледног састанка ЦНС-а Дане Драбове, директорице чешког регулаторног тијела.
Учесници су такође били укључени у Радну групу отвореног типа како би разговарали о процедуралним и другим питањима релевантним за функционисање Конвенције, те су подијелили своја искуства и научене лекције у двије тематске сесије – о сигурносној култури и о управљању старењем нуклеарних постројења.