- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Одржан семинар „Обликовање црногорске плаве економ...
Одржан семинар „Обликовање црногорске плаве економије – лекције и искуства Регије Пуља за одрживу будућност"
Министарство економског развоја организовало је дводневни семинар 18. и 19. новембра на тему дефинисања смјерница за развој плаве економије у Црној Гори, са фокусом на искуство италијанске Регије Пуља у имплементацији Стратегије Плава визија 2030.
Семинар је организован у оквиру пројекта прекограничне сарадње Јужни Јадран B-VISA 2030, уз присуство 40 актера у области плаве и циркуларне економије из Црне Горе, Албаније и Италије.
Догађај је испред Министарства економског развоја отворила Росанда Јоцовић, начелница Дирекције за програмирање и имплементацију EU фондова, која је истакла да семинар представља одличну прилику за стејкхолдере да подијеле своје искуство, знање и изазове и заједнички раде на трансформисању концепта плаве економије у конкретне и опипљиве акције.
Афердита Вуљај, самостална савјетница у Дирекцији за програмирање и имплементацију EU фондова, представила је кључне циљеве и активности пројекта B-VISA 2030, са фокусом на израду Акционог плана за развој плаве економије.
У оквиру првог дана програма семинара, Simona Carofiglio, службеница Директората за економски развој Регије Пуља, представила је приоритетне области за развој плаве економије у Регији Пуља и искуства у импленентацији Стратегије Плава визије 2030.
Valeria Patruno, менаџерка за пројекте у Регионалној агенцији за технологије и иновације, осврнула се на искуства Регије Пуља у процесу планирања и припреме Стратегије Плава визија 2030, и подијелила информације о функционисању структуре за управљање и имплементацију стратегије.
Први дан семинара закључен је панел дискусијом на тему стратешког оквира за развој плаве економије и синергије са стратегијама за развој туризма, иновација, паметне специјализације и поморске привреде. У оквиру панела, присутнима су се обратиле Маја Ковачевић, начелница Дирекције за диверсификацију туристичког производа у Министарству туризма, Савица Вујичић, начелница Дирекције за паметну специјализацију и Ана Кусовац, представница Министарства поморства.
Gentiana Troplini представила је активности и пројекте Националне обалне агенције Албаније у области рибарства и аквакултуре, обалног и наутичког туризма, као и управљања заштићеним обалним подручјем.
Учесници су имали прилику да се у оквиру презентације Јасне Булатовић, начелнице за интер-регионалне програме у Министарству европских послова, ближе упознају са EU могућностима за финансирање територијалних и прекограничних програма и иницијатива које доприносе развоју плаве и циркуларне економије.
Тања Радусиновић, директорица Сектора за пројекте у Привредној комори Црне Горе представила је текуће пројекте и резултате које је Привредна комора остварила у домену плаве економије.
Испред Фонда за иновације Црне Горе, проф. др Снежана Шћепановић, представила је пројекат INNOVABLUE (Interreg Adrion) који има за циљ подстицање одрживе плаве економије кроз стварање динамичне иновационе мреже за развој рјешења и технологија за одрживу плаву економију. Фонд за иновације учествује као партнер на пројекту ROBONETCBC (Interreg CBC CRO-BIH-MNE) који је фокусиран на унапређење и промоцију примјене иновативних плавих технологија за одрживо управљање морским и слатководним екосистемима, као и подстицање улагања у плаву економију у Хрватској, Босни и Херцеговини и Црној Гори.
Испред Електротехничког факултета Универзитета Црне Горе, проф. др Игор Радусиновић, представио је активности Црногорског центра за подводне сензорске мреже - MONUSEN који је базиран на активностима оснаживања истраживачких и иновационих капацитета Црне Горе у домену подводних сензорских мрежа и поморске роботике.
Учесници су имали прилику да се упознају са новим пројектом SKILLS (Interreg South Adriatic), који је представила проф. др Мирјана Бартула, испред Института за биологију мора који је водећи партнер. Пројекат ће допринијети унапређењу доступности квалификоване радне снаге у секторима плаве економије, са циљем усклађивања понуде образовног система и тражње за специфичним плавим вјештинама на тржишту рада.
Интерактивна дискусија свих релевантних актера, несумњиво ће дати допринос успјешној реализацији пројекта и дефинисању заједничког Акционог плана за развој плаве економије на програмском подручју.