- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Одржана 11. редовна сједница Социјалног савјета
Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива
Одржана 11. редовна сједница Социјалног савјета
Објављено: 31.03.2021. • 00:00 Аутор: Министарство економског развоја
Дана 31. марта 2021. одржана је 11. редовна сједница Социјалног савјета.
Сједници Савјета су присуствовали Нина Крговић, нацинална координаторка Међународне организације рада у Црној Гори и представници невладиног сектора у чијем фокусу интересовања и дјеловања су права ЛГБТQ особа. Савјет је кроз тему: Достојанствени рад за све: Достојанство, једнакост и антидискриминација ЛГБТИQ особа у сфери запошљавања и радних односа дао свој допринос реализацији Стратегије за унапређење квалитета живота ЛГБТИ особа у Црној Гори 2019-2023.
Експерткиња МОР-а за основна начела и права на раду Цонстанце Тхомас бавећи се детаљном анализом међународних стандарда, у овој области, констатовала је да је црногорски законски оквир усклађен са већином међународних стандарда и принципа, нарочито са правном тековином ЕУ. Црна Гора сада треба да стави нагласак на примјену у пракси и рјешавању пристрасности и предрасуда.
Према ријечима Ањет Лантинг УН савјетнице за људска права, по истраживањима ЦЕДЕМ-а проценат дискриминације у области запошљавања за све групе (на основу пола, националности, вјероисповијести, година, инвалидитета, политичког увјерења и сексуалне оријентације) по основу сексуалне оријентације је најнижи и износи 34,9%. УН је 2017. донио Стандарде понашања за предузећа у борби против дискриминације ЛГБТ особа, која се базирају на поштовању људских права, елиминацију дискриминације ЛГБТИ запослених и пружању подршке на радном мјесту, не дискриминисању ЛГБТИ потрошача, добављача и дистрибутера и залагању за људска права у заједницама гдје ЛГБТИ особе послују.
Савјет се бавио питањем стања у привреди, које заслужује пуну пажњу јер се свакодневно усложњава и ставља у фокус даљи опстанак значајног броја предузећа а тиме и радних мјеста. Стога социјални партнери, Унија послодаваца и Савез синдиката и Унија слободних синдиката, заједнички раде на Платформи која ће садржати препоруке за опоравак црногорске економије. Кризне ситуације, попут пандемије ЦОВИД-19 с којом се Црна Гора већ годину дана бори, захтијевају партнерски приступ, проактивност, одговорност и отворени дијалог свих релевантних друштвених чиниоца.
У том контексту потпредсједник Савјета, мр Јаков Милатовић министар економског развоја информисао је чланове да је Влада на јучерашњој сједници усвојила План рада Владе и утврдила Предлог буџета за 2021.г. Нагласио је да у години која је екстремно изазовна за економију кроз Предлог бужета није планирано смањење зарада у јавном сектору нити смањење пензија, а планирано је повећање минималне зараде. Позвао је социјалне партнере и ширу јавност на поштовање свих здравствених мјера јер сузбијање пандемије и процес имунизације су врло битни фактори за успјех предстојеће туристичке сезноне.
Везани чланци:
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?