- Влада Црне Горе
Министарство економског развоја Одржана 22. сједница Савјета за конкурентност
Одржана 22. сједница Савјета за конкурентност
Одржана је 22. сједница Савјета за конкурентност, прва у новом сазиву Владе Црне Горе, којом је предсједавао потпредсједник Владе за економску политику и министар економског развоја Nik Gjeloshaj.
Сједницу је обиљежио конструктиван дијалог са посебним акцентом на тему „кључне баријере у пословању и предлози за елиминисање“, у оквиру које је представљено 6 материјала (три материјала су припремљен од стране привредних удружења):
- Информација о статусу израде Нацрта закона о привредним друштвима,
- Попис правних и институционалних баријера са којима се пословна заједница сусријеће у пословању,
- Извјештај „Подстицајно окружење за одржива предузећа у Црној Гори: Анализа стања и перспективе напретка’’
- Пореска регулатива и пракса: недореченост законског оквира пореских прописа и потреба за унапређењем пореске праксе
- Дигиталном трансформацијом до бољих услуга за грађане и привреду кроз пројекат COVID 19,
- Истраживање о степену повјерења у систем јавних набавки у Црној Гори,
На значај унапређења дијалога измедју јавно-приватног партнерства указано је више пута током саме сједнице Савјета, посебно од стране пословних удружења. Нарочито је истакнута важност континуиране сарадње и комуникације између јавног и приватног сектора у циљу даљег унапређења пословног амбијента и бржег економског раста земље.
У циљу елиминисања бизнис баријера на које су указали представници привреде током трајање сједнице Савјета, а на основу резултата спроведених истраживања и презентованих материјала, међу представницима малог и средњег бизниса, јасно се указује на потребу јаче сиенергије и дјеловања између креатора Владиних политика и приватног сектора. То укључује не само заједнички рад на побољшању процеса и процедура, вец́ и предлагање структурних реформи које ће створити услове за унапређење конкурентности црногорске привреде, израду акционог плана за борбу против сиве економије, рјешавање питања недостатка квалификоване радне снаге, и израду адекватних и примјењивих законских рјешења.
Даље промовисање дијалога између приватног и јавног сектора у циљу стварања подстицајног пословног окружења и побољшања квалитета живота грађана заједнички је интерес свих чланова Савјета, закључено је на сједници Савјета.