- Влада Црне Горе
Министарство просторног планирања, урбанизма и државне имовине Одржана 3. ванредна сједница страна Архуске конвен...
Одржана 3. ванредна сједница страна Архуске конвенције
НА ТРЕЋОЈ ВАНРЕДНОЈ СЈЕДНИЦИ СТРАНА АРХУСКЕ КОНВЕНЦИЈЕ ИЗАБРАН СПЕЦИЈАЛНИ ИЗВЈЕСТИЛАЦ ЗА ЗАШТИТНИКЕ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
Представнице Министарства екологије, просторног планирања и урбанизма, Маја Раичевић, самостална савјетница у Директорату за екологију и Национална контакт особа за Архуску Конвенцију и Славица Брауновић, самостална савјетница у Директорату за екологију, учествовале су на Трец́ој ванредној сједници Страна Конвенције о приступу информацијама, учешц́у јавности у доношењу одлука и приступу правди у питањима животне средине (Архуска конвенција) и двадесет-шестом Радном састанку Страна Конвенције, у организацији Економске комисије Уједињених нација за Европу (УНЕЦЕ) – Секретаријата Архуске конвенције у Женеви, у периоду 22-24. јун 2022.године.
На трећој ванредној сједници Страна Конвенције, по први пут, изабран је независни Специјални Извјестилац за заштитнике животне средине. Ово је први овакав правно обавезујући механизам успостављен у оквиру Уједињених нација, са улогом да штити заштитнике животне средине који своја права остварују по одредбама Архуске Конвенције. Наиме, свака Страна обезбјеђује да лица која остварују своја права у складу са одредбама ове конвенције не буду кажњавана, гоњена или узнемиравана на било који начин због својих активности.
Од четири кандидата, за улогу Специјалног извјестиоца за заштитнике животне средине, изабран је г-дин Мицхел Форст, консезусом 46 држава чланица Конвенције, као кандидат са значајним искуством у области људских права, који је вршио дужност Специјалног извјестиоца УН за браниоце људских права, сарађивао са бројним међународним организацијама, Владиним институцијама, као и невладиним организацијама. Господина Форста предложило је пет невладиних организација из области животне средине.
Специјални извјестилац ће имати инструменте за брзо и ефикасно реаговање у циљу заштите заштитника животне средине (јавности, невладине организације из области животне средине и др), што може укључивати издавање привремених или сталних мјера које дотична држава треба да предузме уколико се утврди кршење одредби Конвенције, коришц́ењем дипломатских канала, издавањем јавних изјава или скретањем пажње другим релевантним институцијама за људска права и Владиним институцијама. Осим тога, Извјестилац ц́е преузети активну улогу у подизању свијести о правима заштитника животне средине, сходно Архуској конвенцији и сарађивац́е са другим релевантним институцијама и организацијама за људска права.
Успостављање улоге Специјалног извјестиоца означава важан корак за унапрјеђење демократије у области животне средине, помажуц́и да се одржи универзално право на чисту, здраву и одрживу животну средину – које је недавно признао Савјет за људска права.
Овом догађају су присуствовали представници 46 држава чланица Конвенције, представници бројних међународних организација, невладиних организација, као и многи други учесници, који су дискутовали о изазовима и питањима приступа информацијама, учешћа јавности и приступу правосуђа у области животне средине.