Пажња: Садржај ове странице је дио архивског садржаја и односи се на претходне сазиве Владе Црне Горе. Могуће је да су информације застарјеле или нерелевантне.
Архива

Одржана друга конференција из серије Дигитал Ден Цоннецтс

Објављено: 01.07.2022. 08:00 Аутор: Дигитал ден хуб

Друга конференција из серије догађаја “Дигитал Ден Цоннецтс”, по називу “Тхе Регион” одржана је 28. јуна у хотелу ЦУЕ.

Стартуп хуб Дигитал Ден у сарадњи са америчким Стате Департментом, у оквиру програма Монтенегрин Тецх анд Стартуп Бридге (МТСБ), окупио је министре науке и технолошког развоја и вањских послова, представнике ИТ и бизнис заједнице, америчке амбасаде у Подгорици као и представнике и осниваче акцелератора из региона- који су потписали приступницу историјској иницијативи Балкан Ецосyстем Стартуп Трее- БЕСТ. БЕСТ је јединствена мрежа акцелератора регионс која за циљ има развој и имплементацију иновација и предузетништва.

Присутнима се на почетку обратио оснивач Дигитал Ден Хуб-а Дарко Ивановић, који је захвалио присутнима на енергији и времену и казао да Дигитал Ден покушава да створи широку мрежу сарадње.

„Дигитал Ден је нешто што смо сањали, ставили на папир, а онда уз разумијевање, пријатељство Стејт Дипартмента, добре односе у црногорским ИТ компанијама и Владе САД-а као савезника смо успјели а сада је ту и регионална мрежћа стартуп инубатора чијии је центар у Црној Гори“, рекао је Ивановић.

Ивановић је додао и да је ово историјска ствар, јер ништа слично овом догађају у Црној Гори није раније урађено на овом нивоу.

Ко-оснивач Дигитал Ден-а Ненад Нововић казао је да Дигитал Ден овим догађајем наставља путовање које су почели.

„Требало би да заједно радимо да превазиђемо све напоре, неки кораци су већ урађени, али надамо се да ће се регионални стартапови ширити глобално. Охрабрујем све да се повежемо и сарађујемо“, истакао је Нововић.

Министарка науке и технолошког развоја Биљана Шћепановић се захвалила организаторима на свим догађајима које организују.

Ми смо већ имали један од ових разговора и ово је други разговор у овом периоду и мислим да ћемо само ићи напријед и предузимати нове кораке. Имамо Закон о подстицајним мјерама за развој истраживања и иновација, али он није био скроз употребљив. Ми сада желимо да направимо промјене у том закону и да га погурамо. Ту смо на располагању за све иницијативе“, казала је министарка додајући да су већ покренули нове кораке за стартапове, као и да осим закона имају и различите документе који чине правни оквир.

Digital den connects-Region

Министарка Шћепановић је такође нагласила да је потребно направити сарадњу у региону и да сви треба томе да теже.

„Не можемо сами преживјети у овом свијету, нормално је да сарађујемо и драго ми је да сарађујемо и ту смо да слушамо вас, наше партнере у Црној Гори, у региону. На правом смо путу и можемо радити заједно“, закључила је Шћепановић. 

Министар вањских послова Ранко Кривокапић је истакао да му је драго што је дио ове приче, као и да му је задовољство да подржи активности Дигитал Дена које подразумијевању сарадњу у региону.

„Ви Црну Гору правите препознатљивом у свијету. Мале земље имају тенденцију да буду више модерне, а ваша модернизација и понашање је добар примјер свима нама. Нова Црна Гора је ново вријеме, али засновано на традицији. Мала смо земља која има отворен ум за будуц́ност, ми смо више мобилисани и најлакше се мијењамо“, рекао је Кривокапић.

Бјелопољски хуманиста Хајриз Брчвак казао је да му је велико задовољство што је дио ове приче.

„Поред Црне Горе у Босни и Херцеговини запошљавамо стотињак људи који се баве администрацијом. Ми имамо знање и требамо га искористити у нашој држави. Овај пројекат је много битан за Западни Балкан, ми не можемо нешто велико извести у Европи, али знање имамо и њега моземо направити извозним производом”, рекао је Брчвак.

Панел дискусија на тему “Имплементација иновација (потребе, жеље и иницијативе): Разлике између листе жеља и реалности” укључила је представнике Амбасаде САД-а, Министарства вањских послова, Министарства науке и технолошког развоја, Министарства европских послова, Фонда за иновације, Мреже црногорске дијаспоре/Мрежа добра, Технополиса, ИЦТ Цортеx-а, Научно-технолошког парка Црне Горе, као и представнике Дигитал Денових регионалних партнера- Универзум из Србије, Фондација 787 из Босне и Херцеговие, Виган гроуп из Албаније, Цомеунитy Бусинесс Инцубатор из Сјеверне Македоније.

Извршна директорица Фонда за иновације Бојана Фемић Радосавовић казала је да је њихова организација регистрована у септембру прошле године, а да су већ урадили доста за иновацијски екосистем.

„Имамо блиску сарадњу са регионом, посебно са иновационим фондом у Србији и Сјеверној Македонији. Нови смо, али на то не гледамо као на проблем, него као на шансу“, казала је Фемић Радосавовић.

Она је додала да имамо много могућности да радимо заједно и да требамо бити повезани.

„Мислим да је ово добар почетак кооперативних разговора између инсититуција, а имамо много шанси у временима које долазе“, закључила је Фемић Радосавовић.

Александар Јаничић из ИТ заједнице рекао је да је овај догађај резултат тешког рада Дигитал Ден-а, у покушају да повежу регион.

Јаничић је додао да су потребни људи са сјајним идејама и новим знањима.

„Желимо да позовемо људе да раде и представљају своје идеје. Сјајни ствари тек долазе“, казао је он.

Оснивачица ЦНН Јапан и покретачица неколико успјешних стартапова Катхрyн МцМанус казала је да изузетно воли тему иновација и истакла је да се обрадовала једном оваквом догађају.

„Веза коју Дигитал Ден има са САД-ом је сјајна. Оно што је јако важно јесте да када органзиција одлучи да инвестира, првентсвено инвестира у свој тим. Такође, битна је и подршка новинара у овоме што радите“, рекла је МцМанус.

Током другог панела потписан је и БЕСТ меморандум (Балкан Ентрепренеуриал Стартуп Трее) који је окупио регионалне партнере у једну мрежу, утврдивши даље кораке и кларификоване циљеве за бољу перспективу регионалне стартуп заједнице.

Први потписници БЕСТ мреже заједно са Дигитал Деном као иницијатором и повезном тачком су њихови горе споменути регионални партнери Цомеунитy Бусинесс Инцубатор из Сјеверне Македоније, Фондација 787 из Босне и Херцеговине, Универзум из Србије, Виган гроуп из Албаније, као и ИЦТ Цортеx из Црне Горе.

Сљедећи догађај у серији Дигитал Ден Цоннецтс имаће тему Цонтинентс и довешће стручњаке са свјетске сцене како бисмо сви заједно допринијели развоју и умрежавању стартап заједнице.

 

Галерија

gallery.media[0].alt
1/7
item.alt
item.alt
item.alt
item.alt
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?