Одржана друга сједница Савјета за права лица са инвалидитетом

Објављено: 18.12.2024. 13:46 Аутор: Министарство људских и мањинских права

Данас је у Влади Црне Горе одржана друга сједница Савјета за права лица са инвалидитетом. Сједницом је предсједавао предсједник Савјета, министар људских и мањинских права Фатмир Гјека.

Министар је у уводном обраћању навео како међународне обавезе Црне Горе у погледу имплементације препорука добијених након разматрања иницијалног извјештаја о спровођењу Конвенције из 2017. године и општег коментара Комитета бр. 7 прописују обавезу државе да препозна репрезентативне организације лица са инвалидитетом како би их разликовала од других НВО које се могу бавити са лицима са инвалидитетом, нужно је уважавајући Уредбу о организацији и начину рада државне управе и надлежности овог Савјета размотрити ово питање и донијети одлуку о томе који орган је надлежан да започне са радом на изради овог закона, јер као сто знамо Црна Гора до краја 2026. године треба да заокружи свој законодавни оквир да би се наставило са процесом придруживања.

Чињеница непостојања овог законског рјешења за последицу има и то да сви ресори надлежни за права лица са инвалидитетом на потпун и адекватан начин не укључују репрезентативне организације лица са инвалидитетом у процесе планирања, усвајања и праћења примјене мјера и активности, па им се самим тим не омогућава ни сврсисходно укључивање и доношење одлука које их се тичу, истакао је предсједник Савјета.

MLJMP

Министар социјалног старања, бриге о породици и демографије Дамир Гутић, похвалио је формирање Савјета и истакао да је од великог значаја да доносиоци одлука, који су уједно чланови овог Савјета треба да присуствују да дају максимални допринос И буду ангажовани у пуном капацитету.

Министарка рада, запошљавања и социјалног дијалога Наида Нишић навела је да нема дилеме да је крајње вријеме да се донесе Закон који ће регулисати ово важно питање.

Секретарка Секретаријата за законодавство Славица Бајић, истакла је  да није довољно усвојити закон леx специалис јер ће као такав остати непримјењив ако се репрезентативност не препозна у осталим законима.

Директорица Директората за заштиту и једнакост лица са инвалидитетом  и чланица Савјета Ирена Ракочевић је навела да Црна Гора треба да осигура спровођење одредаба Конвенције УН о правима лица са инвалидитетом, како је препознато и у Прогресс Репорту за 2024. годину.

Нерегулисање репрезентативности и посебног статуса организација особа са инвалидитетом у пракси доводи и до потпуно нерегулисаног питања сарадње ових организација са органима јавне власти, па према томе и њиховог учешћа у процесима доношење одлука. То значи да се као релевантан партнер институцијама у тренутном систему може појавити било која организација цивилног друштва, укључујући и организације којима не руководе, које не воде и које не представљају саме особе са инвалидитетом, а оне ће имати потпуно изједначено право гласа о питањима која се искључиво тичу особа са инвалидитетом.

MLJMP

Како смо обавезни да у складу са чланом 9 Устава примијенимо међународне уговоре, а Конвенција наводи да ефикасно и смислено учествовање особа с инвалидитетом, преко њихових репрезентативних организација, представља окосницу Конвенције али и да Активно и информисано учествовање свих особа у доношењу одлука, које утичу на њихове животе и права, морају бити усклађени са приступом који се базира на људским правима у поступцима доношења јавних одлука, и обезбјеђује добро управљање и друштвену одговорност, неопходно је донијети леx специалис којим ће се уредити питање репрезентативности НВО лица са инвалидитетом, навела је Ракочевић.

Потпредсједница Савјета за права лица са инвалидитетом Светлана Цицварић је исказала  посебно задовољство што је формиран Савјет  и истакла да очекује сарадњу и подршку свих министарстава.

Закључено је да је на нивоу Савјета за права лица са инвалидитетом постигнута сагласност да се предложи доношење закона о репрезентативности НВО лица са инвалидитетом.

Да ли вам је садржај ове странице био од користи?