Одржана III сједница Вијећа за националну безбједност Црне Горе

Објављено: 30.05.2024. 13:14 Аутор: Вијеће за националну безбједност

Предсједник Вијећа за националну безбједност Црне Горе данас је отворио III сједницу Вијећа, сазвану у складу са чланом 4 став 4 Пословника о раду Вијећа, који омогућава сазивање сједнице у року краћем од пет дана због посебних разлога. Сједници су поред чланова вијећа присуствовали по позиву: главни специјални тужилац Владимир Нововић, врховни државни тужилац Милорад Марковић, савјетник предсједника Владе за одбрану и безбједност Тодор Горановић и представници Савјета АЗЛП-а, Muhamed Gjokaj и Зоран Вујичић.

На дневном реду сједнице разматране су се кључне теме:

  1. Усвајање записника са II сједнице Вијећа одржане 23. фебруара 2024. године
  2. Видео надзор јавних површина у Подгорици, Бару и Будви
  3. Разматрање и анализа реализованих закључака са I и II сједнице Вијећа
  4. Извјештај о раду Вијећа за период 15. новембар 2023. – 15. мај 2024. године
  5. Формирање међуресорске комисије за ревизију стратешких докумената и законских аката из домена националне безбједности
  6. Измјене и допуне Пословника о раду Вијећа за националну безбједност
  7. Текућа питања

Сједници је присуствовала већина чланова Вијећа, што је омогућило валидно доношење одлука.

Разматране теме и донесени закључци:

  • Након детаљне расправе, Вијеће је усвојило информацију Министарства унутрашњих послова о значају коришћења видео надзора јавних површина за систем националне безбједности. Вијеће је констатовало да систем за надзор функционише на основу претходно дате сагласности Агенције за заштиту личних података и слободан приступ информацијама уз препоруку да се настави са константним унапријеђењем самог система надзора, поштујући начело баланса између заштите људских права и значаја по националну безбједност.
  • Вијеће је означило приоритетним питање проналаска рјешења у вези убрзаног уласка странаца у Црну Гору током туристичке сезоне, а да се не угрози безбједносна ситуација у земљи. С тим у вези, даљи кораци ће бити учињени на релацији Кабинет предсједника Владе, МУП-а, МСИП и Управе царина.
  • Предложено је образовање Међуресорске комисије за анализу свих стратешких докумената, закона и подзаконских аката из домена обавјештајно-безбједносног сектора, с циљем идентификације недостатака и формулисања препорука за унапрјеђење националне безбједносне политике.
  • Вијеће је похвалило рад Бироа за оперативну координацију служби безбједности (БОК) и нагласило важност наставка борбе против организованог криминала и корупције, уз интензивирање активности на изради релевантних стратегија.
Да ли вам је садржај ове странице био од користи?